Zapraszamy na tegoroczny Festiwal Sacrum Profanum! Wspólnie w Multiwersum będziemy szukać multi-: wersji, wariantów, gatunków, przestrzeni, lokacji, światów i relacji.

Festiwal wielu światów i wymiarów

Sacrum Profanum z nową edycją wkracza do Multiwersum, by udowodnić, że muzyka współczesna to dziedzina, w której współistnieje wiele światów i wymiarów. W tym roku raz jeszcze spróbujemy zatrzeć granice pomiędzy tzw. muzyką poważną i alternatywną, sięgając po absolutnie niecodzienne połączenia.

 Festiwal Sacrum Profanum już w nazwę wpisane ma łączenie przeciwstawnych światów i budowanie między nimi połączeń. Tegoroczne Multiwersum zaprasza na program osadzony w różnym czasie i w różnych miejscach w Krakowie. Odnajdziemy jego wymiary w muzyce, kompozycjach, mieście i miejscach oraz wśród zaproszonych artystek i artystów. Zagramy tam, gdzie zwykle się nie gra, a niektóre z koncertów zamienimy w podróż przez czas i przestrzeń.

 21. Sacrum Profanum: MULTIWERSUM
23-24 września i 9-12 listopada w Krakowie

Muzyka współczesna z jazzem, country i muzyką ludową

Trzy główne koncerty festiwalu będą tworzyć połączenia między muzyką współczesną i szeroko pojętą muzyką alternatywną. Punktem wyjścia dla każdego z tych koncertów jest inny gatunek: dla Mary Halvorson i Mivos Quartet to jazz, dla Matsa Gustafssona i Ensemble E – skandynawska i polska muzyka ludowa, a dla Nielsa Rønsholdta i Orkiestry Muzyki Nowej – country. To nasza strategia zaciekawiania.

Nowa muzyka w czystej postaci

Minimalizm to gatunek powracający jak refren Festiwalu Sacrum Profanum. W tym roku będzie można zanurzyć się w muzyce Aleksandry Słyż – w nowej kompozycji napisanej dla Sinfonietty Cracovii, w utworach litewskiej kompozytorki Justė Janulytė i pierwszego polskiego minimalisty Tomasza Sikorskiego. Sięgniemy także po holenderskie arcydzieło i jeden z najbardziej popularnych utworów XX wieku – Canto OstinatoSimeona ten Holta (który w nowym opracowaniu Chain Ensemble zagwarantuje transowe przeżycia publiczności i wykonawcom). W wykonaniu Chóru Polskiego Radia usłyszymy też amerykańskie i litewskie kompozycje Juliusa Eastmana (cieszymy się na ten powrót!), Johna Cage'a, Davida Langa i Dominykasa Digimasa.

Multimedia i inspiracje nowymi technologiami

Odniesienia muzyki współczesnej do nowych technologii odnajdziemy w czterech koncertach. Dwa z nich wykorzystają małe, bezprzewodowe głośniki Bluetooth: to premierowy koncert fortepianowy Wojtka Blecharza i inspirowany grami komputerowymi koncert Tristana Pericha. Pozostałe dwa, wykonywane przez duety: Michał Pepola i Kubę Krzewińskiego oraz Duo van Vliet, zaprezentują nam odpowiednio: performatywny program o miłości od Fukuoki, przez Luciera, aż po Korę oraz utwory najciekawszych polskich kompozytorów młodego pokolenia: Szpyrki, Malinowskiego czy Zapały

Dudy na Rynku Głównym w Krakowie

Znów stawiamy na niecodzienny w nowym repertuarze instrument – tym razem będą to dudy. Koncerty Erwana Keraveca i Brìghde Chaimbeul utworzą swoistą ramę dla całego programu. Francuz w różnych częściach Rynku Głównego wykona utwory Goebbelsa, Glassa i Radigue, dając miastu sygnał, że Festiwal Sacrum Profanum rozpoczął się na dobre. Szkotka z kolei symbolicznie zamknie festiwal swoim niepowtarzalnym, melodyjnym ujęciem folku celtyckiego. Część koncertu wykona wspólnie z krakowską saksofonistką i improwizatorką Pauliną Owczarek.

Koncerty solowe

Od kilku lat z powodzeniem prezentujemy solowe koncerty, które zwykle są komentowane i pamiętane najmocniej. Michał Górczyński przywiezie swój najnowszy projekt Roboty-duety, które tworzy z profesjonalnym robotycznym ramieniem. W dalszej części „roboty” zastąpi krakowski modularz Wojtek Kiwer z syntezatorami własnej konstrukcji, a tę wspólną improwizację zinterpretuje tańcem Dominika Wiak. Na syntezatory będzie także rozpisany koncert Jędrzeja Siwka, który balansuje między muzyką współczesną i ambientową.

Tegoroczne Sacrum Profanum zaprasza do swojego multiwersum, w którym wielość przestrzeni, motywów, brzmień i połączonych światów zagwarantuje Ci niezapomniane wrażenia!

Sprzedaż karnetów jest ograniczona czasowo i trwa do końca czerwca. Bilety na pojedyncze koncerty będzie można zakupić od 3 lipca.

------------

Za zaufanie i wsparcie we współorganizacji dziękujemy: Staremu Teatrowi, Filharmonii Krakowskiej, Fundacji Avant Art, Chain Ensemble, Chórowi Polskiego Radia, orkiestrze Sinfonietta Cracovia, Spółdzielni Muzycznej i Akademii Muzycznej.