Zapraszamy do Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20 w Krakowie premierę pierwszej biografii wybitnego neurobiologa, ateisty, prowokatora, zwolennika legalizacji marihuany – Jerzego Vetulaniego. Z Katarzyną Kubisiowską, autorką biografii „Vetulani. Piękny umysł. Dzikie serce” (Wydawnictwo ZNAK), laureatką Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO, porozmawia Monika Ochędowska.
Jerzy Vetulani zostaje 2 marca 2017 roku ranny w wypadku na przejściu dla pieszych. Nie odzyska już przytomności. Umiera po pięciu tygodniach. Rok wcześniej mówi: Warto żyć tak długo, jak długo jesteśmy w stanie myśleć, jak długo pracuje nasz mózg. Kocha wprawiać innych w osłupienie. Dla niego życie jest wrzodem na ciele Wszechświata, ale bada je, poznaje i uczy o nim. Vetulani całe życie związany jest z Krakowem. To on współtworzy Piwnicę pod Baranami i staje się jedną z legend tego miejsca. W krakowskim Instytucie Farmakologii Polskiej Akademii Nauk rozwija naukową karierę. Walczy o rzeczy ważne. O wolność w opozycji demokratycznej. O prawa kobiet. O prawa społeczności LGBT+. O legalizację marihuany do celów medycznych. Nikogo, kto się z nim styka, nie pozostawia obojętnym. Studenci go uwielbiają, a świat nauki i podziwia, i krytykuje. A wszystko to zaczyna się w 1965 roku, gdy jego brat tonie podczas spływu kajakowego. Jerzy jest wstrząśnięty, ale właśnie ta śmierć mobilizuje go do obrony doktoratu. Kariera naukowa rozpędzi się w sposób imponujący. Vetulani zostanie jednym z najczęściej cytowanych polskich naukowców w dziedzinie biomedycyny. A może zaczyna się wcześniej, gdy jako dziecko podczas ponurych lat niemieckiej okupacji jeździ wąskotorówką do Kocmyrzowa, by łapać motyle?
W dotychczasowych dwóch edycjach Nagrody KMLU wyróżniono 80 twórców i twórczyń zgłoszonych przez wydawców z całej Polski. Reprezentowali oni zarówno większe wydawnictwa działające na rynku książki już od wielu lat i posiadające w swojej ofercie pozycje najwybitniejszych polskich pisarzy (m.in. Wydawnictwo ZNAK, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Karakter), jak i przez oficyny bardziej niszowe, stawiające na młodych pisarzy, tłumaczy i ilustratorów oraz świeże spojrzenia na współczesną kulturę i literaturę (m.in. Korporacja Ha!art, Nisza, Wydawnictwo Drzazgi, Wydawnictwo Officyna, Fundacja KONTENT, Wydawnictwo Wolno).