Loading...
Przejdź do treści
99
„Ludzie nieznaczni. Taktyki przetrwania”. Spotkanie z Agnieszką Daukszą w Krakowie

„Ludzie nieznaczni. Taktyki przetrwania”. Spotkanie z Agnieszką Daukszą w Krakowie

Wydawnictwo Karakter oraz słowo/obraz terytoria zapraszają na spotkanie autorskie z Agnieszką Daukszą wokół jej najnowszej książki „Ludzie nieznaczni. Taktyki przetrwania”

Rozmowę poprowadzi krytyczka literacka Anna Marchewka.

Pobranie wejściówek na to wydarzenie jest równoznaczne z zapoznaniem się z postanowieniami Regulaminu Organizatora wydarzenia.
09 stycznia 2025, godz. 18:00

Wydawnictwo Karakter oraz słowo/obraz terytoria zapraszają na spotkanie autorskie z Agnieszką Daukszą wokół jej najnowszej książki „Ludzie nieznaczni. Taktyki przetrwania”. Rozmowę poprowadzi krytyczka literacka Anna Marchewka.
Dokonuje się właśnie zasadnicza zmiana kulturowa. Dominujący przez dekady model sukcesu, produktywności i dążenia do celu ulega erozji, odsłaniając pokłady tego, co słabe, niedoskonałe, nieudane, zwyczajne. W sferze publicznej pojawia się przyzwolenie na okazywanie własnej niemocy i bezsilności. Porażka przestaje wzbudzać wstyd, coraz częściej bywa postrzegana jako jedno z najbardziej powszechnych i zarazem twórczych doświadczeń. Autorka stawia pytania o jego wymiary – jak przegrywać we własnym stylu, czerpać satysfakcję z porażki, ale i jak używać jej do forsowania zmiany społecznej. Zastanawia się nad wywrotowym potencjałem bezsilności, która czerpie siłę z intuicji i niepokoju.
W pasjonującym eseju Agnieszka Dauksza przygląda się strategiom oporu i taktykom przetrwania – przewodniczkami w tych poszukiwaniach są performerki, osoby publiczne, artystki, postacie literackie oraz zwierzęta. Na przykład meduzy, które łącząc swoje komórki, wyznaczają trop w dążeniu do „my” przekraczającego wrogość i osobnicze podziały. Autorka pyta, co to znaczy być osobą nieznaczną, i pisze, dlaczego właśnie odczucie tego stanu może pomóc w przetrwaniu wielogatunkowej wspólnoty.
Agnieszka Dauksza – gdańszczanka w Krakowie, autorka książek: „Jaremianka. Biografia” (2019), „Afektywny modernizm” (2017), „Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców” (2016, 2021), „Kobiety na drodze. Doświadczenie przestrzeni publicznej w literaturze przełomu XIX i XX wieku” (2013). Finalistka Nagrody Nike, laureatka Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej, Nagrody Fundacji Nauki Polskiej, Nagrody Naukowej „Polityki”, Nagrody im. Adama Włodka, Nagrody „Gryfia”, Nagrody „Juliusz”, Nagrody KMLU, stypendiów twórczych Miasta Krakowa i Miasta Gdańska, stypendiów MNiSW i MKiDN. Na co dzień ponosi też wiele porażek. Pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Wybierz bilety

Twój koszyk