ICE Classic to cykl mistrzowskich koncertów muzyki klasycznej w Krakowie. Tegoroczny program zgłebi najwybitniejsze kompozycje stworzone na skrzypce i fortepian. Artyści z Wielkiej Brytanii, Włoch, Węgier, Rosji czy Kanady zaprezentują się w różnorodnych programach i składach, któe ucieszą słuch najgorliwszych melomanów. Centrum Kongresowe ICE wypełnią występy znamienitych solistów akompaniowane przez orkiestry symfoniczne, jak również zajmujace duety oraz zespoły kameralne grające na rzadko rozbrzmiewających instrumentach historycznych. Zapraszamy na pięć wieczorów do prestiżowej Sali Audytoryjnej im. Krzysztofa Pendereckiego.

  
Po marcowej inauguracji tegorocznej serii koncertów ICE Classic przez Jana Lisieckiego i Sinfoniettę Cracovię serdecznie zapraszamy na trzy kolejne niezwykłe odsłony cyklu, które odbędą się w Sali Audytoryjnej im. Krzysztofa Pendereckiego – mówi Magdalena Doksa-Tverberg, dyrektorka KBF. – Przyzwyczailiśmy już publiczność do tego, że zapraszamy do Krakowa najznakomitszych artystów naszych czasów; byli to do tej pory m.in. Aleksandra Kurzak, Philippe Jaroussky, Anne-Sophie Mutter, sir Simon Rattle i London Symphony Orchestra czy Philippe Herreweghe i Orchestre des Champs-Élysées. Nie mniej fascynująco przedstawiają się nadchodzące koncerty. 


Włoska Europa Galante pod batutą Fabia Biondiego, Il Giardino Armonico, który poprowadzi Giovanni Antonini, oraz Royal Philharmonic Orchestra, flagowa orkiestra brytyjska – czerwiec, sierpień i październik upłyną w tym roku pod znakiem kolejnych spektakularnych koncertów muzyki klasycznej cyklu ICE Classic. Karnety na wszystkie koncerty w ramach serii są dostępne od 22 kwietnia

Barokowy głos natury w muzyce Vivaldiego, Purcella i Haendla


15 czerwca wielki powrót do Krakowa planuje wybitny skrzypek i dyrygent, kórego krakowska publiczność miałą okazję już raz pokochać  - Fabio Biondi, który tego wieczoru od instrumentu poprowadzi założony przez siebie zespół Europa Galante. Artyści wykonają program Głos natury – tytuł ten nawiązuje do modnego w baroku imitowania w twórczości kompozytorskiej dźwięków przyrody, co owocowało zaskakującymi i nowatorskimi efektami brzmieniowymi. W programie znalazły należące do klasyków muzyki koncerty skrzypcowe Antonia Vivaldiego Cztery pory roku oraz arie z dzieł Henry’ego Purcella i George’a Friderica Haendla, których teksty nawiązują do tematu relacji człowieka z naturą. Partie solowe zaśpiewa znakomita węgierska sopranistka Emőke Baráth
  
Następne wydarzenie cyklu pozostanie skupione na skrzypcach i Antonio Vivaldim. 30 sierpnia w ICE Kraków koncert zagra kolejny włoski zespół specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej: Il Giardino Armonico, który poprowadzi jego kierownik artystyczny i dyrygent najwyższej próby Giovanni Antonini, zaś w roli solistki wystąpi wybitna Patricia Kopatchinskaja. Artystka znana jest ze świetnej techniki, wielkiej fantazji i niebanalnych pomysłów interpretacyjnych – wywołują one oburzenie wśród purystów, a zarazem budzą zachwyt słuchaczy otwartych na świeże i niekonwencjonalne idee. Publiczność będzie miałą przyjemność usłyszeć cztery koncerty skrzypcowe Antonia Vivaldiego wymagające najwyższej wirtuozerii, w tym Burzę morską (stanowiącą wzór muzycznego oddania charakteru sztormu) i Wielkiego mogoła, będącego fantazją kompozytora na temat Indii. Wykonanie powyższych koncertów urozmaicą krótkie utwory, które na  specjalne zamówienie Kopatchinskiej napisali współcześni kompozytorzy włoscy: Aureliano Cattaneo, Stefano Gervasoni, Luca Francesconi i Simone Movio.

Prokofiew w wykonaniu Royal Philharmonic Orchestra 


Cykl ICE Classic w 2022 roku zamknie występ Royal Philharmonic Orchestra, jednej z najlepszych orkiestr w Wielkiej Brytanii i na świecie. Została założona w 1946 roku przez sir Thomasa Beechama, legendarnego dyrygenta i impresaria. O klasie tej instytucji świadczą niezliczone nagrania zarejestrowane pod batutą największych dyrygentów. Od 2021 roku szefem artystycznym orkiestry jest wybitny brytyjsko-rosyjski dyrygent VIasily Petrenko. Koncert zaplanowany na 10 października rozpocznie I Symfonia D-dur „Klasyczna” Siergieja Prokofiewa, która jest zalążkiem neoklasycznego nurtu w muzyce XX wieku. Partię solową w lekkim i pogodnym Koncercie skrzypcowym g-moll Maxa Brucha wykona znakomity skrzypek Sergei Krylov, a wieczór zwieńczy wykonanie monumentalnej II Symfonii D-durJeana Sibeliusa - jednego z najwybitniejszych dzieł muzyki fińskiej, która od momentu prawykonania w 1902 roku cieszy się niesłabnącą popularnością.

ICE Classic 2022 - bilety


Zapraszamy do zakupu karnetów na tegoroczny cykl – umożliwią one wybór najlepszych miejsc podczas wszystkich trzech koncertów!  
  
Karnety w cenie od 150 do 330 złotych dostępne na portalu KBF:BILETY, w sieci Eventim wraz z punktami sprzedaży na terenie całej Polski oraz w Miejskich Punktach Informacji Turystycznej InfoKraków. 
Lista punktów InfoKraków można znaleźć tutaj.
 
 
Organizatorem koncertów ICE Classic są Miasto Kraków oraz KBF