Jesteśmy miejską instytucją kultury *, działamy na rzecz rozwoju przemysłów kreatywnych ©, biznesu &, turystyki kulturalnej #, branży spotkań + i przemysłów czasu wolnego…

Tym właśnie jest KBF. I jeszcze więcej – KBF to ludzie, którzy stoją za setkami organizowanych rokrocznie w Krakowie wydarzeń. To spotkania z osobowościami świata kultury i biznesu. To emocje, które buzują w nas pod dużymi scenami plenerowymi i niezapomniane wrażenia, które wynosimy z kameralnych sal koncertowych. To wypieki na twarzy podczas wydarzeń w niezliczonych krakowskich przestrzeniach: tych dobrze znanych, które od wielu lat rozjaśniają kulturalny Kraków, i tych nieodkrytych, których światło wskazuje alternatywne kierunki i tematy. KBF to zbiór otwarty, o czym chcemy powiedzieć dwukropkiem widniejącym w naszym logotypie. Co po nim następuje? My wiemy, na co nas stać, ale ostatnie zdanie zawsze należy do odbiorców naszych działań. Dwukropek jest dla Was, bo to Wasze emocje czynią wyjątkowymi te wszystkie wydarzenia, które wychodzą spod naszych rąk.

Duże krakowskie festiwale, spektakularne widowiska, głośne w Polsce i Europie przedsięwzięcia artystyczne i kameralne spotkania. Dajemy wybór i by ułatwić Wam dostęp do naszych wydarzeń – zarówno tych płatnych, jak i darmowych – stworzyliśmy platformę kbf: bilety. Tutaj dowiecie się, jak możecie spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi, kupicie wejściówki na interesujące Was wydarzenia. Dodajcie kbf: bilety do ulubionych i trzymajcie rękę na pulsie krakowskiej kultury!

Literatura, film, muzyka, sztuki wizualne, turystyka, inicjatywy lokalne, edukacja i biznes.

To 8 głównych obszarów działalności KBF. Tworzymy i pracujemy w Krakowie i dla Krakowa: dla jego mieszkańców, dla turystów, dla tych, którzy wpadną na chwilę, ale zostaną na dłużej. Od 20 lat stawiamy w swojej działalności nacisk na profesjonalizm, otwartość i kulturalność. Wspieramy oddolne inicjatywy obywatelskie i wsłuchujemy się w głos mieszkańców miasta.

KBF jest organizatorem kluczowych miejskich festiwali muzycznych odwołujących się zarówno do muzyki dawnej (Misteria Paschalia), jak współczesnej (Sacrum Profanum). Głośnym echem na całym świecie odbija się Festiwal Muzyki Filmowej, jedno z najważniejszych wydarzeń z pograniczna muzyki i filmu. Festiwal Conrada to z kolei największe wydarzenie literackie w Europie Środkowej, wyróżnione m.in. EFFE Award 2019-2020, międzynarodową nagrodą dla wybitnych festiwali artystycznych; miłośnicy poezji rokrocznie odwiedzają Festiwal Miłosza. Organizujemy również letnie wydarzenia plenerowe: Wianki – Święto Muzyki oraz Jarmark Świętojański.

Miarą sprawności instytucjonalnej niech będzie fakt, że na realia pandemii koronawirusa w 2020 roku KBF zareagował natychmiast, reorganizując swoje działania tak, by większość zaplanowanych wydarzeń, projektów i programów mogła się odbyć lub zaznaczyć swoje trwanie mimo wszelkich obostrzeń. Już wiosną zainicjowaliśmy kampanię informacyjno-społeczną „Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków”. W tym samym roku na zlecenie Miasta Kraków powołaliśmy do życia pierwszą w Polsce miejską platformę VOD – PLAY KRAKÓW, która w dobie lockdownu stała się wirtualną bramą do krakowskiej kultury.

KBF to także operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO – pierwszej w Polsce miejskiej strategii promocji czytelnictwa oraz wsparcia dla twórców i lokalnego rynku książki. Zarządzamy strukturami Regionalnego Funduszu Filmowego, Międzynarodowego Funduszu Filmowego i Krakow Film Commission, wspierającymi realizację krajowych i międzynarodowych produkcji filmowych w Krakowie i Małopolsce. Jako operator Centrum Kongresowego ICE Kraków, zarządca InfoKraków – Sieci Informacji Miejskiej w Krakowie, wydawca serwisu internetowego „Karnet” oraz pomysłodawca platformy Kraków Network skupiającej przedstawicieli lokalnego przemysłu spotkań, gromadzimy wiedzę o życiu kulturalnym, inicjujemy kontakty międzybranżowe i przyczyniamy się do zrównoważonego rozwoju turystyki przyjazdowej i biznesowej w Krakowie, łącząc tym samym świat kultury, przedsiębiorczości i turystyki.

Dowiedz się więcej o KBF ://kbf.krakow.pl