dr Margaret Amaka Ohia-Nowak – edukatorka antydyskryminacyjna i międzykulturowa. Trenerka komunikacji inkluzywnej i języka włączającego. Badaczka przejawów rasizmu w polszczyźnie. Współpracuje z lokalnymi i międzynarodowymi organizacjami w zakresie promowania różnorodności i przeciwdziałania wykluczeniom. Kierowniczka Centrum Języka Inkluzywnego w Diversity Hub. Redaktorka naczelna Słownika Empatycznego Języka Polskiego. Założycielka Centrum Intersekcjonalnej Sprawiedliwości w Polsce.
Anton Ambroziak – dziennikarz i reporter. Na stałe związany z redakcją OKO.press, gdzie pisze o edukacji, prawach człowieka i polityce społecznej. Współpracuje z tęczowym magazynem społeczno-kulturalnym „Replika”. Laureat nagród: Pióro Nadziei 2018 przyznawanej przez Amnesty International za dziennikarstwo zaangażowane i Korony Równości 2019. Nominowany do nagrody „Zielony Prus” Stowarzyszenia Dziennikarzy RP za wyróżniający start w zawodzie. Wcześniej zaangażowany m.in. w queerowy aktywizm, a także działalność Fundacji „Trans-Fuzja”. Niebinarny transchłopak.
Patrycja Kozieł – afrykanistka, antropolożka, adiunktka w Instytucie Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN (Pracownia Badań nad Afryką Subsaharyjską). Doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literatury, specjalizująca się w kulturze popularnej, literaturze i dziedzictwie kulturowym Nigerii, prowadząca obecnie badania nad afrykańskim futuryzmem. Autorka dysertacji doktorskiej pt. Kształtowanie dyskursu feministycznego w literaturze hausa oraz członkini zespołu redakcyjnego czasopisma „Hemispheres. Studies on Cultures and Socities”. Trenerka z zakresu edukacji międzykulturowej i globalnej w Fundacji dla Somalii i Fundacji Twiga na rzecz migrantów i uchodźców.
Aleksandra Lipczak – dziennikarka, obywatelka, feministka. Pisze głównie o świecie hiszpańskojęzycznym. Autorka książek Ludzie z Placu Słońca i Lajla znaczy noc (książka znalazła się w finale Nagrody Literackiej NIKE). Laureatka Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza 2021, Nagrody im. Beaty Pawlak, Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO i Stypendiów Twórczych Miasta Krakowa. Współtworzyła obywatelską inicjatywę „Witajcie w Krakowie”, członkini krakowskich Rodzin bez Granic.
W(y)kluczenia to cykl debat organizowanych od lipca 2021 roku w Pałacu Potockich w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Głośne premiery książkowe są w nim punktem wyjścia do rozmowy o sytuacji mniejszości, migracji, ekologicznej wrażliwości, polityce troski, prawach kobiet, społecznych i ekonomicznych nierównościach. Gośćmi i gościniami interdyscyplinarnych spotkań są autorzy i autorki, twórcy i twórczynie, badacze i badaczki oraz działacze i działaczki, którzy wystąpią w podwójnej roli: czytelników i czytelniczek oraz komentatorów i komentatorek rzeczywistości. Kuratorką cyklu jest Aleksandra Lipczak. Do tej pory w ramach cyklu dyskutowaliśmy z Anną Cieplak, Anną Dobrowską, Małgorzatą Lebdą, Łukaszem Barysem, Magdaleną Moskal, Mają Heban, Marcinem Żyłą, Miko Czerwińskim, Natalią Saratą i Przemysławem Wielgoszem.
Na kolejne rozmowy w 2022 roku zapraszamy: 25 kwietnia, 16 maja, 20 czerwca, 26 września, 17 października, 21 listopada oraz 5 grudnia 2022.