W(y)kluczenia to cykl debat organizowanych od lipca 2021 roku w Pałacu Potockich w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Głośne premiery książkowe są w nim punktem wyjścia do rozmowy o sytuacji mniejszości, migracji, ekologicznej wrażliwości, polityce troski, prawach kobiet, społecznych i ekonomicznych nierównościach. Gośćmi i gościniami interdyscyplinarnych spotkań są autorzy i autorki, twórcy i twórczynie, badacze i badaczki oraz działacze i działaczki, którzy wystąpią w podwójnej roli: czytelników i czytelniczek oraz komentatorów i komentatorek rzeczywistości. Kuratorką cyklu jest Aleksandra Lipczak.

Do tej pory dyskutowaliśmy m.in. z Anną Cieplak, Anną Dąbrowską, Małgorzatą Lebdą, Łukaszem Barysem, Magdaleną Moskal, Mają Heban, Marcinem Żyłą, Miko Czerwińskim, Natalią Saratą, Przemysławem Wielgoszem. Na kolejne rozmowy zapraszamy: 20 czerwca, 26 września, 17 października, 21 listopada oraz 5 grudnia 2022 roku.

Organizatorem debat z cyklu W(y)kluczenia jest KBF – instytucja kultury Miasta Krakowa, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i współgospodarz Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20.

Julia Bednarek - socjolożka, badaczka społeczna i aktywistka, zajmująca się problematyką mniejszości, społeczeństwa obywatelskiego i edukacją wielokulturową. Przez ostatnie 8 lat współpracowała z różnymi organizacjami społecznymi m.in. Fundacją Dom Kultury INSPIRO, Przystankiem Świetlica dla Dzieci Uchodźców i Stowarzyszeniem Klon/Jawor. Za swoje największe wyzwanie i sukces badawczy uważa badania terenowe w Białej Podlaskiej, które dotyczyły stosunku mieszkańców do cudzoziemców. Od 2020 roku jest członkinią Pracowni Badań nad Historią i Tożsamościami LGBT+ ISNS UW.

Monika Czajka - prawniczka-sędzia orzekająca w sprawach rodzinnych, członkini Stowarzyszenia Sędziów Themis , Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce i Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych Pro Familia. Tęczowa mama.

Maja Heban (ona/jej) – transpłciowa kobieta, aktywistka, publicystka. Pisała dla Repliki i Noizz.pl. Działa zwłaszcza w przestrzeni cyfrowej, w aktywizmie koncentruje się na edukacji i normalizacji transpłciowości oraz walce z ukrytymi uprzedzeniami.

Michalina Kawa (ona/jej) - aktywistka LGBTQ+, studentka filozofii, aspirująca pisarka i miłośniczka wszelkich zwierzątek. Ma 19 lat.