Loading...
Przejdź do treści
99
Manuel Iris

Spotkanie autorskie z meksykańskim poetą Manuelem Irisem

"Rozszyfrować niewidzialne". Spotkanie autorskie z meksykańskim poetą Manuelem Irisem

Spotkanie z meksykańskim poetą Manuelem Irisem, rezydentem miasta Cincinnati, laureatem licznych nagród oraz autorem dziesięciu tomów poetyckich. Manuel Iris przeczyta w oryginale wybrane wiersze ze swojej ostatniej książki, dwujęzycznej antologii "Descifrar lo invisible. Rozszyfrować niewidzialne". W spotkaniu weźmie udział tłumaczka poezji Manuela Irisa na język polski, Marta Eloy Cichocka, a dyskusję poprowadzi Silvana Gomez Mercado.

Wydarzenie będzie tłumaczone z j. hiszpańskiego na j. polski.

Wejściówki będą dostępne do pobrania w wersji elektronicznej na stronie KBF:BILETY oraz w aplikacji KBF:PLUS od środy 31 maja od godziny 12:00.

Pobranie wejściówek na to wydarzenie jest równoznaczne z zapoznaniem się z postanowieniami Regulaminu Organizatora wydarzenia.
Organizator: KBF
12 czerwca 2023, godz. 18:00

Katedra Literatury, Kultury i Historii Hiszpańskiego Obszaru Językowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Fundacja Sztuka dla Sztuki, wydawnictwo Ultramarina, Centrum Kultury Latynoamerykańskiej CENTRO LATINO w Krakowie oraz KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i współgospodarz Pałacu Potockich, zapraszają na spotkanie z Manuelem Irisem, meksykańskim poetą-rezydentem miasta Cincinnati, laureatem licznych nagród, cenionym autorem dziesięciu tomów poetyckich.

Manuel Iris – meksykański poeta mieszkający w Stanach Zjednoczonych, członek meksykańskiego Narodowego Systemu Twórców. Obecnie pisarz-rezydent Publicznego Systemu Bibliotecznego miasta Cincinnati, Ohio (2023), gdzie uzyskał tytuł Poety Laureata podczas cyklu 2018-2020. Laureat licznych nagród i wyróżnień w Meksyku, Stanach Zjednoczonych i innych krajach, m.in. Premio Nacional de Poesía «Mérida» (2009), Premio Regional de Poesía Rudolfo Figueroa (2014), a także nagrody za najlepsze tłumaczenie i najlepszy tomik wierszy w ramach International Latino Book Awards za książkę "Traducir el silencio. Translating silence" (Los Angeles, 2018). W 2023 roku na Universidad Autónoma de Chiapas w Meksyku wydano książkę "Traductor del silencio: acercamientos críticos a la obra de Manuel Iris", w której zebrano eseje, recenzje i wywiady z 23 autorami na temat jego twórczości. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych poetów latynoamerykańskich swojego pokolenia. Dwujęzyczna antologia "Descifrar lo invisible. Rozszyfrować niewidzialne" (wydawnictwo Ultramarina, 2023) to jego pierwsza książka wydana w Europie.

Marta Eloy Cichocka – polska poetka i fotografka, iberystka i frankofilka, habilitowana badaczka literatury, tłumaczka z języka hiszpańskiego i francuskiego. Opublikowała sześć książek poetyckich i dwie książki teoretycznoliterackie o poetyce współczesnej powieści historycznej, wydane w Paryżu i Berlinie. Laureatka I nagrody w konkursie poetyckim im. Haliny Poświatowskiej (2004), stypendystka MKiDN w dziedzinie literatury (2007), laureatka I Beca-Residencia Internacional SxS Antonio Machado (2016) i Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO (2021), gościła na festiwalach poetyckich w Polsce, Francji, Hiszpanii, Meksyku, Kolumbii, Wenezueli, Chile i Argentynie. Jest pomysłodawczynią i koordynatorką cyklu MANUFAKTURA POEZJI, warsztatów translatorskich w obecności autorów, oraz serii polifonicznych recitali poetyckich pt. REPUBLICA POETICA, a także mentorką w europejskim programie Connecting Emerging Literary Artists (CELA).

Silvana Gomez Mercado – wenezuelska prawniczka i konsultantka projektów humanitarnych, zaangażowana w promowanie praw migrantów i uchodźców. Animatorka kultury, współzałożycielka i dyrektorka Centrum Kultury Latynoamerykańskiej CENTRO LATINO w Krakowie, instytucji odpowiedzialnej za promocję kulturalną i ekonomiczną Ameryki Łacińskiej. Wykładowczyni, członkini międzydziedzinowego zespołu badawczego na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie i Uniwersytecie Jagiellońskim, prowadzącego badania na temat migracji Wenezuelczyków w Peru i Ameryce Łacińskiej. 

Wybierz bilety

Twój koszyk