Loading...
Przejdź do treści
99
Polskie i węgierskie drogi wolności. Spotkanie z Noémi Petneki i Magdaleną Dropek

Polskie i węgierskie drogi wolności. Spotkanie z Noémi Petneki i Magdaleną Dropek

Polskie i węgierskie drogi wolności. Spotkanie z węgierską pisarką i tłumaczką Noémi Petneki oraz Magdaleną Dropek, radczynią w Departamencie ds. Równego Traktowania KPRM oraz współorganizatorką Marszów Równości w Krakowie.
Prowadzenie: Anna Gulińska

Wydarzenie odbywa się w ramach "Maja Równości".

Pobranie wejściówek na to wydarzenie jest równoznaczne z zapoznaniem się z postanowieniami Regulaminu Organizatora wydarzenia.

Organizator: KBF
13 maja 2025, godz. 18:00

Polskie i węgierskie drogi wolności. Spotkanie z węgierską pisarką i tłumaczką Noémi Petneki oraz Magdaleną Dropek, radczynią w Departamencie ds. Równego Traktowania KPRM oraz współorganizatorką Marszów Równości w Krakowie. Prowadzenie: Anna Gulińska W Polsce często narzekamy na nierówność i wykluczenie dotyczące różnych grup i środowisk. Uważamy również, że kobiety w życiu literackim wciąż mają pod górkę. Tymczasem wszystko jest względne – weźmy na przykład Węgry, gdzie mimo stałej obecności kobiet piszących w historii literatury do kanonu weszły dopiero rówieśniczki Szymborskiej. A w obecnym rządzie zasiadają sami mężczyźni. Książkę Drogi (do) wolności. Polskie autorki od początków po literackie nagrody Nobla Noémi Petneki napisała właśnie po to, aby pokazać, że nawet w „naszej” części Europy może być zgoła inaczej, i aby dać nadzieję i przykład wszystkim osobom, które „zastanawiają się, czy warto zrealizować marzenia”. W książce występują osoby queer, ale także zmagające się z innymi wykluczeniami czy utrudnieniami – np. Ginczanka jako Żydówka o „egzotycznym” wyglądzie, Maria Konopnicka – w latach warszawskich samotna matka 6 dzieci, Maria Kuncewiczowa – osoba transkulturalna ze stałym poczuciem obcości itd. Tematyka dzieł autorek także jest niezwykle różnorodna. Wspomniana już Kuncewiczowa pisze m. in. o lesbijkach, geju i aseksualnym mężczyźnie w Tristanie 1946. Olga Tokarczuk jako jednak z pierwszych pisarek podejmuje kwestie niebinarności i interseksualności. Halina Poświatowska z kolei zwróciła uwagę na wykluczenie na tle rasistowskim. Jej uprzedzenia do Stanów Zjednoczonych rozumiemy dziś lepiej niż kilkadziesiąt lat temu. W twórczości omawianych pisarek pojawiały się liczne wątki dotyczące także innych rodzajów wykluczeń. Książka będzie stanowić również punkt wyjścia do rozmowy o prawach osób LGBTQ+ w Polsce i na Węgrzech oraz o tym, jakie są polskie i węgierskie drogi do wolności i pełnej równości. Wydarzeni zorganizowane w ramach "Maja Równości".

Wybierz bilety

Twój koszyk