"SKÓRA PO DZIADKU” W swojej drugiej powieści Mateusz Pakuła ponownie sięga do rodzinnej historii. Przenosimy się z nim do epicentrum stalinizmu, początku lat 50., gdy jego dziadek za szczeniacki wybryk zostaje osadzony w kieleckiej katowni. Ten, który go uratuje, rzuci światło zarówno na mroczną przeszłość miasta, splecioną z wojną, pogromem kieleckim i Holocaustem, jak i na przyszłość nowego pokolenia. Jak na nas leżą, dziurawe niczym pamięć, skóry po dziadkach? Czy historia, którą pamiętamy, jest również historią, którą chcemy pamiętać? Czy nadaje się na tożsamościowy mit?
Książkę opublikowało Wydawnictwo Agora.
O książce:
Dramatycznie mało wiemy o losach naszych najbliższych przodków. A w Polsce układają się one w pełną niedopowiedzeń, przekłamań i zapomnień mozaikę faktów, mitów i wyobrażeń. Każda rodzina jest nieopowiedzianą do końca historią. Mateusz Pakula mierzy się z w swej nowej książce z kolejnym szalenie trudnym wyzwaniem.
Agnieszka Holland
Pakuła pisze tak, że głowa mała, oczy ogromne, flaki powywracane, ręce drżące, a nogi z waty. To jest mistrzostwo świata w opowiadaniu historii osobistych i zarazem tych szerszych, społecznych. W przyszłość można patrzeć tylko mierząc się wciąż z przeszłością.
Jan Peszek
Ta historia to więcej niż rodzinna opowieść. „Skóra po dziadku” to książka, w której źli bohaterowie bywają dobrzy, a dobrzy nie zawsze czynią dobro. To książka, w której przenikają się pokoleniowe perspektywy, a wzajemne oceny z czasem ustępują miejsca rozumieniu relacji międzyludzkich. „Skóra po dziadku” to kolejny tekst Mateusza Pakuły, w którym czytelniczki i czytelnicy mogą się przejrzeć.
Mikołaj Grynberg
Nie po raz pierwszy Mateusz Pakuła pokazuje, jak w odważny i bezkompromisowy sposób można — a przede wszystkim należy! — mierzyć się z trudną historią, zafałszowaną pamięcią, tym, co jednocześnie osobiste i zbiorowe. Nie boi się bolesnych pytań, umiejętnie szuka formy, by znaleźć na nie odpowiedź. To książka—lustro, w przeszłości odbija się teraźniejszość, w losach jego rodziny pobrzmiewa opowieść o skomplikowanych dziejach wielu naszych bliskich.
Michał Nogaś
O Autorze:
Mateusz Pakuła (1983) – pisarz i reżyser teatralny. Autor kilkudziesięciu sztuk teatralnych. Laureat Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej (2014) i jej czterokrotny finalista, laureat Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza (2022) i Olśnień Onetu (2024), nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia (2022) i Paszportu Polityki (2023). Jako prozaik zadebiutował książką „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”, która została uznana za jedną z najciekawszych książek 2021 roku i nominowana do Odkryć Empiku, Nagrody Literackiej Gdynia oraz Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza (wyróżniona rezydencją w Vence), znalazła się także w finałowej piątce europejskiej Prix Grand Continent. Spektakl na podstawie „Jak nie zabiłem…”, w adaptacji i reżyserii autora, został okrzyknięty najważniejszym spektaklem ostatnich sezonów, zdobył do tej pory ponad dwadzieścia nagród – zespołowych i indywidualnych, w tym czterokrotnie Grand Prix (m.in. Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia i Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej). „Skóra po dziadku” jest jego drugą książką prozatorską, w przygotowaniu trzecia – powieść dla młodzieży pt. „Sprawa Świętego Jogurta”.