Loading...
Przejdź do treści
99
Sylwia Zientek

Premiera w Pałacu: Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn.

Serdecznie zapraszamy na premierę książki "Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn" autorstwa Sylwii Zientek. Spotkanie z autorką poprowadzi Łukasz Wojtusik.
"Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn"
to pierwsza taka książka o polskich artystkach: wybitnych i zapomnianych. Sylwia Zientek, autorka bestsellerowych "Polek na Montparnassie", odkrywa nieznane dotąd biografie i dzieła polskich twórczyń. Spotkanie z pisarką to doskonała okazja do zdobycia dedykacji w książce przed Świętami.

Pobranie wejściówek na to wydarzenie jest równoznaczne z zapoznaniem się z postanowieniami Regulaminu Organizatora wydarzenia.

07 grudnia 2023, godz. 18:00

Wybitne i podziwiane, ale też nieodkryte i zapomniane. Artystki, których życiorysy i twórczość opowiadają historię polskiej sztuki na nowo. Dzieła kobiet – również w Polsce – stanowią zaledwie ułamek zbiorów najważniejszych muzeów, tymczasem, tak jak mężczyźni, zajmują się sztuką co najmniej od antyku. Jednak dostęp do edukacji artystycznej wywalczyły dopiero pod koniec XIX wieku. Ile talentów i dzieł zostało pominiętych!
Sylwia Zientek odważyła się na eksperyment: odsunęła na chwilę mężczyzn, malarzy i rzeźbiarzy, żeby odkryć przed nami zaskakującą kobiecą linię w polskiej sztuce. Okazało się, że więcej w niej czułych obserwacji, emocji, życia niż martyrologii, patosu i sumiastych wąsów. „Tylko one” nie są próbą stworzenia nowego kanonu, ale opisem barwnych życiorysów twórczyń, ich wrażliwości i niebanalnego dorobku. Są przy tym książką pionierską: pisarka na nowo opowiada losy kobiecych „gwiazd” polskiej sztuki – Magdaleny Abakanowicz, Zofii Stryjeńskiej czy Aliny Szapocznikow, ale też przybliża sylwetki artystek nieznanych i niesłusznie zapomnianych: Anny Rajeckiej, Estery Karp, Zofii Piramowicz czy Zofii Szymanowskiej (jako malarki). Zawiera też nigdzie wcześnie nie pokazywane reprodukcje obrazów z prywatnych kolekcji.

Wybierz bilety

Twój koszyk