Loading...
Przejdź do treści
99
Polska premiera "Długiego XX wieku" Giovanniego Arrighi

Polska premiera "Długiego XX wieku" Giovanniego Arrighi

Błędne koło kapitalizmu Polska premiera wyczekiwanego od dawna „Długiego wieku XX” Giovanniego Arrighi będzie okazją do dyskusji o pieniądzach, władzy i genezie współczesności. Napisana z ogromnym rozmachem, oryginalna historia kapitalizmu pióra włoskiego ekonomisty, to nie tylko ciągle świeże odczytanie jego historii, ale także punkt odniesienia w kreśleniu scenariuszy przyszłości.

Rozmawiać będą Roman Kurkiewicz (prowadzenie), Barbara Grobler, Kacper Pobłocki, Przemysław Wielgosz.

Wejściówki będą dostępne do pobrania w wersji elektronicznej na stronie KBF:BILETY oraz w aplikacji KBF:PLUS od poniedziałku 3 czerwca od godziny 12:00.

Pobranie wejściówek na to wydarzenie jest równoznaczne z zapoznaniem się z postanowieniami Regulaminu Organizatora wydarzenia.
27 czerwca 2024, godz. 18:00

Błędne koło kapitalizmu Polska premiera „Długiego wieku XX”Giovanniego Arrighi Im bardziej nasze życie podlega logice pieniądza i utowarowienia, tym większym tabu jest dla nas słowo kapitalizm. Zastępujemy je nowoczesnością, modernizacją, rynkiem, a nawet „normalnością”.
Monumentalne dzieło Giovanniego Arrighi „Długi wiek XX.Pieniądze władza i geneza naszych czasów” idzie pod prąd tej tendencji. Włoski ekonomista i historyk przywraca kapitalizmowi właściwe – centralne – miejsce w debacie nad współczesnością i jej historycznymi korzeniami. Co więcej proponuje oryginalną i nowatorską wizję jego dziejów. Według Arrighiego od czasów chwały miejskich republik włoskiego renesansu, aż po dzisiejszy wzlot Azji i nerwowe reakcje Zachodu, władza i pieniądze, przemoc i handel, monopol i rynek nigdy nie wykluczały się, ale wręcz przeciwnie – wzmacniały. Związki między nimi przyjmowały różną postać w kolejnych epokach, ale zawsze odsłaniały naturę realnego – bardzo odległego od konwencjonalnych definicji – kapitalizmu. Jego dzieje ociekały krwią, karmiły się zniewoleniem i nędzą większości, dzieliły świat na centra i peryferie. Prawdę mówiąc nasza współczesność dalej tak wygląda. Głęboko tkwimy w błędnym kole powracających cykli akumulacji, które rekonstruuje Arrighi. Mimo, że „Długi XX wiek” ma już status klasyki socjologii historycznej okazuje się książką niezwykle aktualną, a radykalizm poglądów jej autora jeszcze się wyostrzył. Dlatego odwołując się do najsłynniejszego dzieła Giovanniego Arrighi poszukamy odpowiedzi nie tylko na pytania – kiedy zaczyna się kapitalizm i czym on właściwe jest? Po jakich trajektoriach i dokąd zmierza? Ale także postaramy się zapytać czy – i jaką – ma przyszłość? A może nawet – czym go zastąpić?

O wszystkim tym, podczas wyczekiwanej od dawna polskiej premiery „Długiego wieku XX”, który ukazuje się nakładem wydawnictwa Glowbook w przekładzie Pawła Szadkowskiego.

 Kacper Pobłocki – antropolog, działacz społeczny, autor głośnych książek „Kapitalizm. Historia krótkiego trwania” (2017) i „Chamstwo” (2021), profesor w Centrum europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych EUROREG na Uniwersytecie Warszawskim.

Przemysław Wielgosz – eseista, wydawca, redaktor naczelny polskiej edycji Le Monde diplomatique, autor książek m.in. „Witajcie w cięższych czasach” (2020) i „Gra w rasy. Jak kapitalizm dzieli by rządzić” (2021).

Beata Kowalska – socjolożka, aktywistka, autorka książek m.in. „Kobiety, rozwój, obywatelstwo w Haszymidzkim Królestwie Jordanii” (2013) i „Bunt kobiet: czarne protesty i strajki kobiet” (współautorka 2019), profesorka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadzenie: Roman Kurkiewicz – dziennikarz, felietonista, autor książek m.in. „Klapsy polskie (2009) i „Lewomyślnie” (2011), 

Wybierz bilety

Twój koszyk