Loading...
Przejdź do treści
99
FMF 2024

Polish Gala: Modern Roots

To będzie wielkie święto polskiej muzyki i zarazem gala wręczenia nagród:
Polskiej Ścieżki Dźwiękowej Roku oraz FMF Young Talent Award!

1670, Chłopi, Bejbis, Blacktail, Ferdydurke, Znachor – fenomenalna muzyka nadała każdemu z tych tytułów wyjątkowy charakter. Tego wieczoru wspólnie z najbardziej utalentowanymi kompozytorami sięgniemy do źródeł naszej tradycji, ale też skorzystamy z możliwości, jakie otwierają przed nami nowe media. 

W jakiej formie jest dziś polska muzyka stworzona do filmów, seriali i gier? Najciekawsze spośród ścieżek dźwiękowych stanowią dobitny dowód kunsztu i wyobraźni naszych kompozytorów. Od przeszło siedemnastu lat FMF wspiera i promuje polską branżę muzyki filmowej. Z dumą obserwując jej rozwój, oddajemy scenę tym, których kariera właśnie nabiera tempa.

Jednym z ważniejszych trendów jest dziś poszukiwanie inspiracji w słowiańskiej muzyce ludowej. Dlatego w programie koncertu znajdzie się specjalnie przygotowana przez Łukasza „L.U.C.” Rostkowskiego suita z filmu Chłopi, który szturmem zdobył sale kinowe, ale też hipnotyzująca muzyka z gry Blacktail, za którą Arkadiusz Reikowski otrzymał nagrodę Digital Dragons (Best Polish Game Audio) oraz poetycki soundtrack Pawła Lucewicza do nowej wersji Znachora, która podbiła platformę Netflix. Wszystkie te ścieżki dźwiękowe intrygująco łączą brzmienie silnych białych głosów i tradycyjnych instrumentów z potęgą orkiestry symfonicznej. Nieoczywiste rozwiązania usłyszymy także w suicie Jerzego Rogiewicza z 1670, który mistrzowsko zestawia brzmienie instrumentów dawnych jak klawesyn czy lutnia z muzyką elektroniczną.

Szczególnym momentem wieczoru będzie ceremonia wręczenia dwóch nagród w konkursie Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku 2023 – nagrody głównej, przyznawanej przez grono ekspertów, oraz nagrody publiczności, o której decydują głosy oddane w plebiscycie. Koncert tradycyjnie rozpocznie laureat z zeszłego roku – Marek Napiórkowski wspólnie z wybitnymi artystami jazzowymi przedstawi fragmenty ścieżki do Bejbis. Ponadto usłyszymy kompozycję zwycięzcy konkursu FMF Young Talent Award.

Zakup biletów na to wydarzenie jest równoznaczne z zapoznaniem się z postanowieniami Regulaminu Organizatora wydarzenia.

Zakup biletów na platformie KBF: BILETY, EVENTIM oraz w aplikacji KBF: PLUS 

Organizator: KBF
140 zł, 120 zł, 100 zł

Nagrodzone ścieżki filmowe - zabrzmią na żywo!

Nie zabraknie również miejsca na hołd dla nestora polskich kompozytorów Stanisława Syrewicza. Jego kariera zaczęła się od muzyki do pierwszej polsko-brytyjskiej koprodukcji telewizyjnej Sherlock Holmes i doktor Watson z 1980 roku. Syrewicz jest autorem soundtracków do ponad stu filmów, w tym do dzieł tak wybitnych reżyserów jak John Frankenheimer, Ken Russell, Jerzy Skolimowski czy Andrzej Żuławski. Za muzykę do Stalina otrzymał prestiżową ACE Award w Stanach Zjednoczonych, a ścieżka z serialu The Choir pozostawała przez wiele tygodni na pierwszej pozycji listy przebojów muzyki poważnej w Wielkiej Brytanii i Australii, otrzymując status Złotej Płyty. Podczas Gali Muzyki Polskiej usłyszymy utwory z filmów Ferdydurke oraz Potajemny ślub.

Tego wieczoru na scenie zaprezentuje się wyjątkowo duże grono wspaniałych muzyków. Fragmenty Znachora wykona kobiece trio SVAHY, któremu na flecie basowym towarzyszyć będzie Katarzyna Gacek-Dudek. Polsko-ukraińska grupa Zazula wspólnie z Bartem Pałygą zagra utwory z Blacktail, a o niesamowitą energię muzyki z Chłopów zadbają sam Łukasz „L.U.C.” Rostkowski oraz Rebel Babel Film Orchestra. Całości dopełni niezwykle doświadczona Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, którą pokieruje Katarzyna Tomala-Jedynak.

Program:

I część
Marek Napiórkowski – Bejbis
Stanisław Syrewicz – Ferdydurke, Clandestine Marriage
Wręczenie nagród Polskiej Ścieżki Dźwiękowej Roku
Jerzy Rogiewicz – 1670

II część
Arkadiusz Reikowski – Blacktail
Paweł Lucewicz – Znachor
Wręczenie Young Talent Award, wykonanie zwycięskiego utworu
Łukasz „L.U.C.” Rostkowski – Chłopi

Wykonawcy:
Bejbis
Paweł Dobrowolski – perkusja
Robert Kubiszyn – kontrabas
Dorota Miśkiewicz – wokal, skrzypce
Henryk Miśkiewicz – saksofon
Marek Napiórkowski – gitara
Michał Tokaj – fortepian
Clandestine Marriage
Agnieszka Przekupień – wokal

Blacktail
Zazula
Bart Pałyga – wokal, instrumenty etniczne

Znachor
Katarzyna Gacek-Dudek – flet basowy etniczny
SVAHY

Chłopi
Łukasz „L.U.C.” Rostkowski
Rebel Babel Film Orchestra
Orkiestra Filharmonii Krakowskiej
Katarzyna Tomala-Jedynak – dyrygent

Zadanie publiczne jest finansowane ze środków Miasta Krakowa.

Wybierz bilety

Twój koszyk