Loading...
Przejdź do treści
99
NeoArctic

NeoArctic

12 pieśni i pejzaży dźwiękowych pokrywa 12 zmieniających się krajobrazów, opowiadając historię i przyszłość jednej planety. Eko-opera napisana wspólnie przez brytyjskiego producenta techno Andy’ego Stotta i łotewskiego kompozytora Kristsa Auznieksa do libretta islandzkiego poety Sjóna. One last wake up call on the way to the doom.

Polska premiera opery NeoArctic stworzonej we współpracy Łotewskiego Chóru Radiowego i duńskiego kolektywu producencko-kreatywnego Hotel Pro Forma (współtwórcy m.in. Tomorrow, in a Year duetu The Knife). Spektakl odważnie bada antropocen, epokę geologiczną charakteryzującą się ostrym wpływem ludzkości na wrażliwy ekosystem. Poprzez połączenie klasycznego śpiewu, elektroniki, inscenizacji i ruchu, a także dynamiczne wizualizacje bazujące na fotografiach z NASA NeoArctic porusza szeroki zakres problemów środowiskowych, od zmian klimatycznych, przez urbanizację i cyfryzację całych gałęzi przemysłu, aż po erozję gleby. Ludzie stali się „siłą natury”, która odgrywa kluczową rolę w szybkim, bezmyślnym i drastycznym niszczeniu Ziemi.

Spektakl powstał we współpracy artystów i naukowców na bazie długookresowych badań. Natura we właściwym znaczeniu się skończyła, stała się przystawką do działalności człowieka, co niesie ze sobą dramatyczne, niekontrolowane konsekwencje. Nasz styl życia, nasza chciwość i kapitalizm prowadzą nas do zagłady. Spektakl przygląda się współczesnej cywilizacji przemysłowej poprzez krajobraz dźwięków i obrazów w 12 performatywnych utworach. Zgliszcza i ginące gatunki naturalne, nowe technologiczne formy życia i postindustrialne krajobrazy charakteryzują nową erę.

Na wielkiej scenie 12 niesamowitych śpiewaków w specjalnych strojach. Słowa są śpiewane, szeptane, krzyczane i rytmicznie wypowiadane, repetytywnie wykuwając kolejne krajobrazy dźwiękowe. Napisał je Sjón, islandzki poeta, prozaik, który współpracował z Björk, napisał kilka uznanych librett operowych (w tym do Folie à Deux Emily Hall, pokazywanej na Sacrum Profanum w 2016 roku). Głosom towarzyszy eksperymentalna muzyka elektroniczna uznanego producenta post-techno Andy’ego Stotta oraz łotewskiego kompozytora Kristsa Auznieksa, który napisał piękne, lecz ulotne melodie. Scena pokryta białą tkaniną, niczym płótnem dla światła, kolorów i filmowych projekcji. Krajobraz ulega ciągłym zmianom, a pierwszy statek wycieczkowy wyruszył już w swoją podróż przez Przejście Północno-Zachodnie. Wkrótce podążą za nim kolejni ekoturyści Nowego Świata, wyposażeni w sprzęt do rejestrowania cudów natury i mapowania zmian geologicznych, biologicznych i klimatycznych. Nie przegapcie kolejnego rejsu!

Program:
Hotel Pro Forma – NeoArctic (2016) 80’ [premiera polska]

Wykonawcy:
Łotewski Chór Radiowy:
Agate Pooka
Iveta Apine
Inga Martinsone
Ilze Konovalovs
Dace Strautmane
Gundega Krumina
Rudolfs Bertins
Normunds Kirsis
Karlis Rutentals
Janis Kokins
Gundars Dzilums
Vitalijs Stankevics

Dyrygent Kaspars Putnins
Koncept Hotel Pro Forma
Reżyseria Kirsten Dehlholm
Kierownictwo muzyczne Kaspars Putnins
Muzyka Andy Stott, Krists Auznieks
Libretto Sjón
Projekt oświetlenia Jesper Kongshaug
Scenografia Anne Mette Fisker Langkjer
Wizualizacje Adam Ryde Ankarfeldt, Magnus Pind Bjerre
Sound design Kristian Hverring
Kostiumy Wali Mohammed Barrech
Asystent wideo i scenografii Fabian Nyberg
Fotografia Andreas Sommer

Wybierz bilety

Twój koszyk