Kazimiera Bujwidowa przyszła na świat w 1867 roku w Warszawie, w rodzinie Ludwiki Szcześniewskiej i Kazimierza Klimontowicza, pochodzącego z drobnej szlachty litewskiej. Po przedwczesnej śmierci matki oddana na wychowanie do ciotki, siostry ojca. Od wczesnego dzieciństwa szykowana była do objęcia jedynego na ówczesne czasy zawodu, pozwalającego kobiecie na samodzielne utrzymanie – guwernantki. Na tej drodze bardzo wcześnie stanął przyszły mąż, dziesięć lat starszy Odon Bujwid, który jako korepetytor przychodził do małej Kazi uczyć ją pisać i czytać. Gdy Kazimiera miała dziewiętnaście lat wyszła za mąż, gdy miała lat dwadzieścia sześć opuściła rodzinną Warszawę na zawsze.  

Niespełnione marzenie – studia na uniwersytecie – zabrała ze sobą do Krakowa, gdzie Odon Bujwid rozpoczął pracę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Walka o to, by to marzenie mogło spełnić się dla innych młodych kobiet, stała się jednym z życiowych wyzwań Bujwidowej. Jak na ironię, to właśnie konserwatywny Kraków, drugie miasto Galicji, , towarzysko różniący się znacznie od wielkomiejskich i postępowych ośrodków, takich jak Warszawa czy Lwów, stał się miejscem wszystkich „skandalicznych” poczynań Kazimiery Bujwidowej. Za walkę o prawa polityczne, prawo do edukacji dla kobiet, prawo do bezwyznaniowości i bezkompromisowe bronienie wyznawanych wartości była wyśmiewana i otaczana ostracyzmem przez przywiązane do źle rozumianych tradycji krakowskie elity.  

W czasie pierwszej wojny światowej stan zdrowia zmusił Bujwidową do wycofania się z aktywnej działalności społecznej i politycznej. Zmarła w Krakowie w 1932 roku, została pochowana na Cmentarzu Rakowickim.  

W obliczu zmian społecznych zachodzących we współczesnej Polsce warto zadać sobie pytanie o intelektualną spuściznę Kazimiery Bujwidowej: o prawo do decydowania o sobie samych, o prawo do bezwyznaniowości, o to, czy równościowe postulaty przełomu XIX i XX wieku zostały w pełni zrealizowane. 

O tym i o wszystkim, co interesujące w życiu i działalności Kazimiery Bujwidowej posłuchać będzie można 13 października o godzinie 18:00 w Pałacu Potockich oraz dzięki transmisji na profilu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz platformie PLAY KRAKÓW – www.playkrakow.com.

Cykl „Wyszukaj Klasyka” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Partnerami projektu są Narodowe Archiwum Cyfrowe oraz serwis Wolne Lektury.

Wszystkie dotychczasowe odcinki programu można obejrzeć na platformie PLAY KRAKÓW pod adresem: https://playkrakow.com/seria/ser.148-wyszukaj-klasyka.