Valeria Luiselli, zanim napisała tę książkę, pracowała jako tłumaczka-wolontariuszka w sądzie dla młodych uchodźców z Ameryki Środkowej, którzy próbowali zalegalizować swój pobyt w Stanach Zjednoczonych. Archiwum zagubionych dzieci nie jest jednak powieścią interwencyjną.

To literatura najwyższej próby, gdzie intymna opowieść o patchworkowej rodzinie w kryzysie przeplata się z rozpadem pewnego świata i wartości, które wydawały się być dotąd jego podstawą. Pokazuje też, jak uniwersalne są wzorce przemocy na granicach, która w zachodnim świecie stała się już regułą, nie wyjątkiem. Valeria Luiselli – meksykańska pisarka mieszkającą w Nowym Jorku. Jej powieści i eseje zostały przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków.

Po polsku ukazały się jej książki: Nieważcy (przeł. Katarzyna Okrasko, 2016) i Historia moich zębów (przeł. Tomasz Pindel, 2017). Za napisaną po angielsku powieść Archiwum zagubionych dzieci (Wydawnictwo Pauza, przeł. Jerzy Kozłowski), która właśnie ukazała się po polsku, była nominowana m.in. do Nagrody Bookera i Międzynarodowej Dublińskiej Nagrody Literackiej. Pamela Bożek – artystka, aktywistka, feministka. Założycielka i – wraz z Zairą Avtaevą, Zaliną Tavgereevą, Lianą Borczaszvilli, Makką Visengereevą, Khavą Bashanovą, Ajną Malcagovą – członkini projektu-kolektywu Notesy z Łukowa. Wydawczyni i redaktorka współtworzonego przez uchodźczynie i uchodźców w Polsce „Wiza-Vis”, który jest próbą dzielenia przywilejów, udzielania głosu i widzialności grupom marginalizowanym, a także wzajemnego wspierania się obszarów sztuki współczesnej i organizacji pozarządowych.

Razem z Alą Savashevich i Iwoną Ogrodzką tworzy nieformalną grupę Bezgraniczna Pomoc, zajmującą się organizacją charytatywnych aukcji sztuki współczesnej wspierających osoby z doświadczeniem migracyjnym i uchodźczym w Polsce. Absolwentka i doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Karol Wilczyński – dziennikarz i wykładowca. Zajmuje się tematyką migracji przymusowych i islamofobii. Promuje edukację globalną oraz rozwiązania dotyczące integracji cudzoziemców. Współtworzy platformę Salam Lab – jedną z największych stron na temat migracji i praw człowieka w języku polskim. Pisał reportaże m.in. z Syrii, Libanu, Turcji, a ostatnio – pogranicza Białorusi, Litwy i Polski. Marcin Żyła – dziennikarz, od 2016 roku zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Od początku europejskiego kryzysu migracyjnego w 2014 roku zajmuje się tematyką związaną z uchodźcami i migrantami. W „TP” ukazały się, m.in., jego reportaże z Ugandy, zachodniej Afryki, Bliskiego Wschodu, Lampedusy i Bałkanów, a także komentarze oraz rozmowy z badaczami migracji. Pisze również o państwach rozwijających się oraz o zagadnieniach humanitarnych.
Prowadzi zajęcia na temat wyzwań współczesnego świata w Instytucie Spraw Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Aleksandra Lipczak – dziennikarka, obywatelka, feministka. Autorka książek Ludzie z Placu Słońca i Lajla znaczy noc (książka znalazła się w finałowej „dwudziestce” Nagrody Literackiej NIKE). Nominowana do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza i Odkryć Empiku, laureatka Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO i Stypendiów Twórczych Miasta Krakowa. Współtworzyła obywatelską inicjatywę „Witajcie w Krakowie”. W(y)kluczenia to cykl debat organizowanych w Pałacu Potockich w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Głośne premiery książkowe są w nim punktem wyjścia do rozmowy o sytuacji mniejszości, migracji, ekologicznej wrażliwości, polityce troski, prawach kobiet, społecznych i ekonomicznych nierównościach. Gośćmi i gościniami interdyscyplinarnych spotkań są autorzy i autorki, twórcy i twórczynie, badacze i badaczki oraz działacze i działaczki, którzy wystąpią w podwójnej roli: czytelników i czytelniczek oraz komentatorów i komentatorek rzeczywistości. Kuratorką cyklu jest Aleksandra Lipczak. Takie są też nasze zadania i o tym będziemy rozmawiać podczas cyklu, w którym literatura spotyka się z aktywizmem. Organizatorem debat W(y)kluczenia jest KBF – instytucja kultury Miasta Krakowa, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i współgospodarz Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20. Na kolejną debatę z cyklu W(y)kluczenia zapraszamy 6 grudnia o godz. 18.00. Więcej informacji już wkrótce. Poprzednie rozmowy w ramach cyklu można obejrzeć na platformie VOD Play Kraków. Zapraszamy!