Na równoleżnikach tęsknoty i południkach niepokoju W debiucie powieściowym Shubhangi Swarup śledzimy przeplatające się losy bohaterów poszukujących prawdziwej bliskości. Utrzymana w konwencji realizmu magicznego wielowątkowa narracja prowadzi czytelników przez postkolonialne Andamany, wyniszczoną krwawo tłumionymi protestami Birmę lat siedemdziesiątych, Nepal, aż po Wyżynę Tybetańską. W dusznej atmosferze tropików towarzyszymy naukowcowi badającemu drzewa i kobiecie obdarzonej zdolnością kontaktu ze światami pozaludzkimi, geologowi usiłującemu położyć kres wojnom o lodowiec czy matce czekającej na uwolnienie syna rewolucjonisty. Łącząc wątki historyczne z fantastycznymi, autorka wnikliwie kreśli tło polityczne i kulturowe, a jednocześnie formułuje przesłanie ekologiczne. Wykracza tym samym poza ramy klasycznej opowieści miłosnej i sprawnie meandruje między gatunkami. Współrzędne tęsknoty to napisany z rozmachem pean na cześć natury, a zarazem ironicznie przenikliwy portret ludzkości: naszego piękna i brzydoty, okrucieństwa i czułości oraz głębokiej więzi człowieka z przyrodą. Oto rzecz niezwykle sensualna, organiczna, a przy tym działająca w polu tego, co metafizyczne. Sąsiadują tu ze sobą kontynenty, wyspy, oceany, rzeki, pasma górskie.
Autorka przygląda się temu, co ludzkie, pozwala nam, czytającym, podejść blisko, poczuć instynkty, pragnienia, żądze. Przygląda się też bytom nie-ludzkim i zjawiskom w przyrodzie, przyznając im należną ważność. Oto – myślę sobie – powieściowa pieśń o i dla Ziemi.
Małgorzata Lebda, pisarka, poetka
"Zdumiewająca i głęboko oryginalna powieść Shubhangi Swarup zmieni wasz sposób postrzegania ludzi. A także krajobrazów, lasów, oceanów, śnieżnych pustkowi. Nilanjana S. Roy, indyjska pisarka, dziennikarka i krytyczka literacka Odważna powieść, zachwycająco liryczna, a jednak ekscytująco precyzyjna. Osadzona między archipelagiem Andamanów a Płaskowyżem Tybetańskim, roztacza przed nami rozległą perspektywę ludzkich dramatów rozgrywających się pośród oszałamiającego bogactwa i złożoności przyrody oraz geografii”.
Ruth Padel, brytyjska poetka i dziennikarka
Autorka przypomina nam, że Ziemia żyje i nawet w odosobnieniu każdy człowiek jest częścią zmieniającego się świata. Na kartach książki podłoże skalne się porusza, latarnie morskie stają się częścią oceanu, a my tracimy grunt pod nogami”.
„Guernica. A Magazine of Art and Politics”
O Autorce:
Shubhangi Swarup jest pisarką, dziennikarką i aktywistką. Na University of East Anglia otrzymała stypendium Charles Pick Fellowship w dziedzinie twórczego pisania. Mieszka w Mumbaju. Współrzędne tęsknoty, jej debiutancka powieść, uzyskały w Indiach status bestsellera wkrótce po premierze i zostały przetłumaczone na kilkanaście języków. Zdobyła nagrodę Tata Literature Live! za debiut prozatorski, znalazła się w gronie finalistów International Dublin Literary Award 2020 oraz nominowanych do DSC Prize for South Asian Literature
„Współrzędne tęsknoty” Shubhangi Swarup
Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają na spotkanie z Mikołajem Denderskim, autorem tłumaczenia książki „Współrzędne tęsknoty”Shubhangi Swarup. Rozmowę poprowadzi Małgorzata Lebda.
Wejściówki będą dostępne do pobrania w wersji elektronicznej na stronie KBF:BILETY oraz w aplikacji KBF:PLUS od wtorku 2 stycznia od godziny 12:00.
Pobranie wejściówek na to wydarzenie jest równoznaczne z zapoznaniem się z postanowieniami Regulaminu Organizatora wydarzenia.
Organizator: KBF