Po wielu latach spędzonych u boku Severina Anna znika bez śladu, a jej mąż wyrusza w podróż po Sycylii, by ją odnaleźć. Dlaczego uciekła? Czy kiedykolwiek wróci? „Ucieczka Anny” to opowieść o poszukiwaniu wolności i próba odnalezienia własnej tożsamości w społeczeństwie, w którym kobieta ma być przede wszystkim żoną i matką. To również historia o drodze do zrozumienia własnych decyzji i wyborów, które mogą być źródłem czyjegoś cierpienia. Są książki, przy których czytaniu zastanawiasz się, dlaczego ich nie napisałeś. Są takie, których czytaniem po prostu się cieszysz. Są też takie, które łączą oba te aspekty – do tych ostatnich należy „Ucieczka Anny".

O książce:
Severino budzi się pewnego ranka, aby odkryć, że dom jest opuszczony przez najważniejszą dla niego osobę: żonę Annę. Rozpoczyna swą podróż – wędrówkę Odyseusza w kierunku Itaki, naznaczoną pragnieniem odnalezienia siebie.
dr Serafina Santoliquido, Zakład Filologii Włoskiej, Uniwersytet Jagielloński

Powieść Correntego to jeden z najbardziej docenionych debiutów literackich ostatnich lat. Wędrując po Sycylii, Severino nie tylko poszukuje żony, ale wraca do wydarzeń z przeszłości, zanurza się we wspomnieniach i analizuje swoje własne decyzje i wybory. Niezwykle dojrzała proza.
Donatella Tretjak

Il Piccolo Corrente w przejrzysty sposób pisze o tym, jak wolność przeplata się z przemocą, a szczęście z nieszczęściem. Poznanie i akceptacja tej brutalnej prawdy przychodzą jednak z doświadczeniem.
Mohamed Maalel, Giornale di Sicilia

„Ucieczka Anny” to pierwsza, ale można śmiało powiedzieć wybitna powieść Correntego. Retrospekcje i fragmenty wspomnień prowadzą nas stopniowo do konkluzji, że tytułowa ucieczka była w jakiś sposób nieunikniona.
Vincenzo Guercio, L’Eco di Bergamo

O Autorze:
Mattia Corrente urodził się w 1987 roku i mieszka w prowincji Mesyna na Sycylii. „Ucieczka Anny” jest jego pierwszą powieścią.

Organizatorzy: Kraków Miasto Literatury UNESCO, Instytut Kultury Włoskiej w Krakowie oraz Bo.wiem.