Dariusz Gzyra – filozof, publicysta, działacz społeczny. Po wydaniu książki "Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta" (Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2018) zgłoszony do nagrody Paszporty POLITYKI. Prowadzi zajęcia na wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku antropozoologia. Współtworzy kadrę dydaktyczną interdyscyplinarnych studiów podyplomowych „Prawa zwierząt” na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. Członek Polskiego Towarzystwa Etycznego oraz Laboratorium Animal Studies – Trzecia Kultura przy Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych. Redaktor działu etyka praw zwierząt czasopisma „Zoophilologica. Polish Journal of Animal Studies”. Twórca podcastu „Ważne nieważne”, przygotowywanego dla Krytyki Politycznej. Członek Rady Eksperckiej Green REV Institute. Zajmuje się relacjami człowieka i innych zwierząt w świetle współczesnych koncepcji etycznych i politycznych, a także studiami nad weganizmem.
Uchodźstwo zwierząt. Spotkanie z Dariuszem Gzyrą
Kryzys uchodźczy dotyczy nie tylko ludzi, ale także zwierząt. Jest oczywiste, że i one są ofiarami wojen, kryzysów klimatycznych i innych katastrof, które wpływają na lokalne i globalne ekosystemy. W niedalekiej przyszłości ta migracja istot pozaludzkich będzie – niestety – coraz intensywniejsza.
W ramach cyklu „Conrad po godzinach” porozmawiamy z Dariuszem Gzyrą o wpływie wojny, która toczy się w Ukrainie, na los zwierząt, o zmianach społecznych i politycznych, które są niezbędne, by chronić istoty pozaludzkie, a także o tym, jak może funkcjonować świat, w którym nie ma hierarchii między istnieniami.
Darek Gzyra, filozof i aktywista, dokumentuje uchodźstwo zwierząt, bada jego przyczyny, a także prowadzi działalność, której celem jest pomoc i ochrona dla wszystkich istnień zamieszkujących wraz z nami Ziemię.