Ta książka jest wędrówką przez świat, który na naszych oczach ginie. Powstawała przez 18 lat. Bezmyślny i brutalny wpływ człowieka na środowisko został przez ten czas dokładnie zbadany, a naukowcy proponowali rozwiązania – i nic się nie zmieniło. Tomasz Ulanowski podaje dowody: zanieczyszczony i rabunkowo eksploatowany ocean, zmiany w prądach morskich i w cyrkulacji powietrza, topnienie lodowców i podnoszenie się poziomu mórz, zagłada gatunków, pandemie, wpływ zmian klimatu na pogodę, ekspansja technosfery i nieodwracalne wyczerpywanie się zasobów Ziemi. Wszystko to obserwujemy, podążając za autorem, gdy wędruje wzdłuż wybrzeża Bałtyku, maszeruje brzegiem jednej z wysp Svalbardu, biega, doświadcza świata własnym ciałem, czuje zapachy i smaki, myśli o starzeniu się. A także szuka w tym wszystkim piękna. Tę książkę powinien przeczytać każdy, kto z niepokojem z niepokojem myśli o przyszłości naszej planety. Ulanowski zabiera nas w podróż przez odległe lądy, morskie głębiny, gabinety wybitnych naukowców i przez meandry własnych erudycyjnych przemyśleń. Jest to pouczająca i niezapomniana wyprawa, dzięki której trochę mniej boimy się nieuniknionego końca świata.
Ilona Wiśniewska

Idźcie z Tomkiem. Idźcie z nim w tę ważną podróż koniecznie, choćby po to, żeby nie być zaskoczonym tym, co się wokół nas dzieje i będzie działo. Idźcie po to, żeby zrozumieć świat, w którym żyjemy, bo od tego zaczyna się każda zmiana.
Adam Wajrak

Co innego teoretyczne rozważania o antropocenie, co innego reportaż, w którym autor pokazuje nam, jak to wygląda, jakie jest w dotyku, a nawet jak pachnie i smakuje (to nie jest metafora!). Lektura obowiązkowa!
Wojciech Orliński

Tomasz Ulanowski (rocznik 1971, vintage!) jest dziennikarzem naukowym piszącym o przyrodzie, biologii człowieka, antropocenie, w tym zmianach klimatu, a także o ekocydzie. O apokalipsie pisze od niemal dwóch dekad. Publikuje w „Gazecie Wyborczej”, „Książkach. Magazynie do Czytania”, „Dużym Formacie” oraz „Piśmie. Magazynie Opinii”. Współautor Nagiego umysłu - książki o ludzkiej naturze - i autor O powstawaniu Polaków. W 2022 r. nagrodzony Grand Pressem za esej reportersko-analityczny pt. Ziemia, który w czterech częściach ukazał się w „Piśmie”. Wszędzie czuje się dobrze, ale najlepiej – nad Bałtykiem. Jest zakażony gorączką polarną. Lubi przemierzać świat na nogach, jak zwierzę. 

Organizatorami wydarzenia są Wydawnictwo Agora oraz Pałac Potockich i KBF.