W cyklu opowiadań, które dzięki metaforze samosiejek można czytać jako spójną literacką opowieść, uważnie rejestruje podszepty natury, ale też wydarzającą się na naszych oczach katastrofę klimatyczną. W świecie bohaterek i bohaterów „Samosiejek” (Wydawnictwo Literackie) rządzi wyobraźnia, nie ma zastanych reguł, natomiast granica między światem ludzi a przyrodą ulega coraz większemu zatarciu. Dziwne z pozoru zdarzenia rozsiewają się w tylko sobie znany sposób i domagają się uwagi. Są opowieścią o nas – tu i teraz, w przyszłości.
Autorka dyskretnie, czujnie wyrywa nas ze strefy komfortu, zderzając swoje postacie z nieznanym, nierozpoznanym, nienazwanym. Czy to literacki żart, czy może przeczucie przesilenia epoki antropocenu? Współczesne, zaskakujące, sensualne opowieści, które wyrastają z niespodziewanych historii: o ludzko-roślinnej przyjaźni, a może nawet miłości; o tym, że „śniegu już nigdy nie będzie”; o kobiecie, której wyrosło z nosa pnącze fasoli, tajemniczym locie w kosmos, a także o tym, dlaczego czasami boimy się niewłaściwych rzeczy…
„Samosiejki” to literacka odpowiedź na nastroje naszej epoki, skomponowana w sposób najbardziej dla tej epoki adekwatny: zaskakująco, dziwnie, straszno-śmiesznie.
Dominika Słowik (ur. w 1988 w Jaworznie) – polska pisarka, laureatka Paszportu „Polityki” 2019 za powieść Zimowla, finalistka Nagrody Literackiej Gdynia za debiut „Atlas: Doppelganger” w 2015 roku. Jej ostatnia powieść „Zimowla” została okrzyknięta wydarzeniem literackim i znalazła się wśród 10 najważniejszych książek roku 2019 dwumiesięcznika „Książki”. Ukończyła filologię hiszpańską. Mieszka w Krakowie.
Mira Marcinów – pisarka, psycholożka i filozofka. Jej debiutancka powieść „Bezmatek” (2020) otrzymała Paszport „Polityki” oraz nominacje do Nagrody Literackiej Nike, Odkryć Empiku, Olśnień Onetu, Plebiscytu Książka Roku 2020 lubimyczytać.pl. Opublikowała także m.in. „Historię polskiego szaleństwa”, za którą była nominowana do Poznańskiej Nagrody Literackiej. Ukończyła psychologię i filozofię w ramach MISH na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie obroniła doktorat z psychologii. Obecnie pracuje w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Współzałożycielka Ośrodka Myśli Psychoanalitycznej IFiS PAN.
Nagroda Krakowa Miasta Literatury UNESCO przyznawana jest od 2020 roku i rozwija założenia programu patronackiego KMLU, który od 2017 roku wspiera wartościowe inicjatywy wydawnicze odnoszące się w szerokim znaczeniu do literackiego charakteru miasta. Twórcy i twórczynie oraz ich projekty związane tematycznie z Krakowem otrzymują pakiet działań promocyjnych obejmujący m.in. organizację spotkań premierowych w księgarniach kameralnych i na festiwalach literackich. Pełna lista opublikowanych książek wyróżnionych patronatem KMLU tutaj (http://miastoliteratury.pl/program/ksiazki-patronackie-kmlu/).
Organizatorem konkursu o Nagrodę Krakowa Miasta Literatury UNESCO jest Gmina Miejska Kraków, a realizatorem Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO (zgodnie z uchwałą Nr XXXVII/972/20 Rady Miasta Krakowa z dnia 11 marca 2020 r.). Więcej informacji: http://miastoliteratury.pl/program/nagroda-kmlu/.