
Republica Poetica
Już po raz dwudziesty piąty REPUBLICA POETICA zaprasza na poetycki wielogłos w więcej niż jednym języku – tym razem w gościnnych progach Pałacu Potockich w ramach Festiwalu Miłosza.
REPUBLICA POETICA narodziła się w 2014 roku z inicjatywy poetki i tłumaczki Marty Eloy Cichockiej, by uczynić z poezji przestrzeń spotkania i rzeczywistego kontaktu między twórcami i tłumaczami o różnej dykcji poetyckiej i różnorodnych językach, pochodzących z różnych krajów i kontynentów. Republica Poetica ma umożliwić im poznanie i słuchanie się nawzajem, dzielenie się swoją poezją i przygotowywanie wspólnych projektów w przyszłości.
Republica Poetica opiera się na czterech zasadach:
• (dobro)wolności udziału (pod warunkiem dysponowania utworami poetyckimi przynajmniej w dwóch wersjach językowych) i gotowości na spotkanie z drugim człowiekiem;
• równości poetów wobec siebie (każdy autor i autorka niezależnie od rangi i wieku ma do dyspozycji ok. 10 minut na lekturę oryginałów i przekładów);
• równości poetów wobec publiczności (twórcy biorący udział w wydarzeniu siadają razem z publicznością i są publicznością dla siebie nawzajem);
• równości poetów i poetek wobec tłumaczy, których decyzje dotyczące doboru tekstów i stopnia ich „przetłumaczalności” decydują de facto o przebiegu danego wieczoru.
W tym roku, z okazji dwudziestej piątej edycji, wystąpią same poetyckie petardy, w tym zagraniczni goście Festiwalu Miłosza: Milosz Biedrzycki, Penny Boxal, Krystyna Dąbrowska, Harry Josephine Giles, Piotr Florczyk, Agata Zu Jabłońska, Stanisław Kalina Jaglarz, Przemek Suchanecki, Antonina Tosiek, Wayne Miller, Jurij Zawadski i Marta Eloy Cichocka, która poprowadzi recital.
Oprawę muzyczną zapewni wirtuoz poetyckiej improwizacji, kontrabasista Marcin Oleś.
Temat przewodni jubileuszowej edycji to… TO – wszystko to, czego nie podejmujemy się nazwać, jak pisał w wierszu TO Czesław Miłosz.