Mroczna i nasycona przemocą powieść Marieke Lucasa Rijneveld to literatura najwyższej próby. Choć nie jest to – a przynajmniej nie przede wszystkim – książka o tożsamości, w odbiorze na pierwszy plan wysuwają się niebinarność autora/autorki i jej autobiograficzny charakter. Czy płeć autora/autorki ma znaczenie dla lektury tej powieści? Jak poszukiwać nowego języka w mówieniu o tożsamości i seksualności? Jak budować nowe narracje w obliczu nieprawdopodobnej kumulacji przemocy, transfobii i homofobii?

W poniedziałek 19 lipca o godz. 18.00 zapraszamy do Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20 na rozmowę wokół książki „Niepokój przychodzi o zmierzchu” Marieke Lucasa Rijneveld opublikowanej w polskim przekładzie Jerzego Kocha przez Wydawnictwo Literackie w tym roku. W dyskusji udział wezmą udział Natalia Sarata, Maja Heban i Miko Czerwiński. Spotkanie poprowadzi dziennikarka i reporterka Aleksandra Lipczak. To już drugie wydarzenie w ramach cyklu debat „W(y)kluczenia” w Pałacu Potockich.

Spotkanie odbędzie się z udziałem publiczności. Bezpłatne wejściówki można pobrać na stronie www.kbfbilety.krakow.pl. Z uwagi na restrykcje związane z pandemią liczba miejsc jest ograniczona.

Marieke Lucas Rijneveld (ur. 1991 w Holandii) pisze teksty poetyckie oraz prozatorskie. Jej/jego autobiograficzny debiut powieściowy „Niepokój przychodzi o zmierzchu” (wydanie polskie: Wydawnictwo Literackie 2021, przeł. Jerzy Koch), opowiadający o dorastaniu w religijnej rodzinie na holenderskiej wsi, zdobył Międzynarodową Nagrodę Bookera w 2020 roku. Jest osobą niebinarną.

Maja Heban (ona/jej) – transpłciowa kobieta, aktywistka, publicystka, od 2021 roku redaktorka Noizz.pl. Działa zwłaszcza w przestrzeni cyfrowej, w aktywizmie koncentruje się na edukacji i normalizacji transpłciowości oraz walce z ukrytymi uprzedzeniami.

Natalia Sarata – aktywistka emancypacyjna, edukatorka antydyskryminacyjna, socjolożka. Od 2002 roku zaangażowana w ruchy i organizacje równościowe, szczególnie feministyczne i LGBTQ+. Współzałożycielka krakowskiej Fundacji Przestrzeń Kobiet (2007–2019) i współautorka Krakowskiego Szlaku Kobiet, serii działań edukacyjnych i książek, które między w latach 2006–2016 przypominały dziedzictwo i opór kobiet związanych z naszym miastem. Współinicjatorka projektów dotyczących sytuacji kobiet / osób femme LBT żyjących poza metropoliami w cyklu „Spoza centrum widać więcej”. Członkini Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej (TEA), założycielka fundacji RegenerAkcja zajmującej się wspieraniem wypalonych i zmęczonych aktywistek/tów/x. Obecnie pisze książkę o codzienności osób LGBTQIAP+ żyjących w Polsce, cisheteronormatywności, przywileju i dobrym sojusznictwie. Feministka i cispłciowa lesbijka. Pochodzi ze Szczawnicy, aktywistycznie i intelektualnie wychowała się w Krakowie, gdzie mieszkała przez 20 lat, od czterech lat zakorzenia się w Warszawie.

Miko Czerwiński – osoba członkowska zarządu Fundacji Równość.org.pl od 2016 roku. Równolegle zasiada w zarządzie Kampanii Przeciw Homofobii oraz Stowarzyszenia Queerowy Maj. Od ponad 12 lat działa w organizacjach pozarządowych głównie z zakresu przeciwdziałania dyskryminacji. Pracuje jako Koordynator ds. Równego Traktowania w Amnesty International w zakresie kampanii, rzecznictwa oraz mobilizacji, z dodatkowymi kwalifikacjami jako obserwator oraz edukator. Ma także wcześniejsze doświadczenie przy projektach rozwojowych w Afryce Wschodniej we współpracy z UN-HABITAT oraz przy projektach kulturalnych w Londynie.

W(y)KLUCZENIA” to nowy cykl debat organizowanych w Pałacu Potockich w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Głośne premiery książkowe będą w nim punktem wyjścia do rozmowy o sytuacji mniejszości, migracji, ekologicznej wrażliwości, polityce troski, prawach kobiet, społecznych i ekonomicznych nierównościach. Gośćmi i gościniami interdyscyplinarnych spotkań będą autorzy i autorki, twórcy i twórczynie, badacze i badaczki oraz działacze i działaczki, którzy wystąpią w podwójnej roli: czytelników i czytelniczek oraz komentatorów i komentatorek rzeczywistości.

„Czeka nas wiele zadań: trzeba nazywać rzeczy po imieniu, mówić prawdę najlepiej, jak umiemy, rozumieć, skąd się wzięłyśmy, słuchać tych, których uciszano w przeszłości, dostrzegać, jak schodzą się i rozchodzą miriady naszych historii, korzystać z posiadanych przywilejów do likwidacji uprzywilejowania lub jego poszerzenia” – pisze Rebecca Solnit w „Matce wszystkich pytań” (Wydawnictwo Karakter 2021, przeł. Barbara Kopeć-Umiastowska).

Takie są też nasze zadania i o tym będziemy rozmawiać w cyklu, w którym literatura spotyka się z aktywizmem. Organizatorem cyklu debat „W(y)KLUCZENIA” jest KBF – instytucja kultury Miasta Krakowa i operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Pierwsza debata już 21 czerwca o godz. 18.00 w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20 w Krakowie.