Według Davisa korzeni współczesnych nierówności należy szukać w ukształtowanym w drugiej połowie XIX wieku splocie zbrojnej dominacji Zachodu, narzucanej przez Imperium Brytyjskie liberalnej ideologii i protekcjonistycznej praktyce ekonomicznej oraz kryzysie klimatycznym związanym z zaostrzeniem zjawiska El Nino (oscylacji południowopacyficznej). Mieszanka ta stworzyła jeden z najbardziej ludobójczych systemów w historii ludzkości. System ten, znany dziś jako podział na bogatą północ i biedne Południe, w dużym stopniu istnieje i działa w dalszym ciągu. 

O autorze:
Mike Davis – urodził się w 1946 roku w Fontanie w Stanach Zjednoczonych. Ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Kalifornijskim, w latach 90. otrzymał stypendium w Getty Research Institute, a w 1998 roku zdobył MacArthur Fellowship Award. W swoich pracach naukowych poruszał problematykę urbanizacji, ruchów społecznych w Stanach Zjednoczonych, nierówności gospodarczych. Był także publicystą i aktywnym komentatorem współczesnej polityki. Do jego głośnych prac należą "Ecology of Fear: Los Angeles and the Imagination of Disaster" (1998), "Planet of Slums" (2006, wydanie polskie 2009) i "Set the Night on Fire: L.A. in the Sixties" (2020).

Rozmawiają: 
Prof. Beata Kowalska (socjolożka, Instytut Socjologii UJ) Max Cegielski (dziennikarz, pisarz, kurator, autor audycji TXT w radio Newonce, autor wielu książek, z których najnowsza to „Kongo w Polsce. Włóczęgi z Josephem Conradem”)

Przemysław Wielgosz (redaktor, eseista, kurator, redaktor naczelny Le Monde diplomatique – edycja polska, najnowsze książki to „Gra w rasy. Jak kapitalizm dzieli by rządzić”, oraz „Ludowa historia kobiet”) 

Współoraganizatorami spotkania są Stowarzyszenie Re-prezentacje, Wydawnictwo Glowbook oraz Pałac Potockich.