„Profesor Andrzej Romanowski w porywającym wywiadzie rzece wspomina burzliwe koleje swojego życia, pracy i twórczości. Od współpracy z wydawnictwami drugiego obiegu po błyskotliwą karierę akademicką, łączącą pracę badacza z pasją dziennikarza-komentatora; z książki wyłania się obraz osobistej ewolucji niestrudzonego propagatora myśli demokratycznej. Profesor walczy z polskim jadem, kołtuństwem i fałszywym patriotyzmem, piętnuje szkodliwą niechęć do uznawania własnych błędów i win, która prowadzi wprost do fałszowania historii”.
Jacek Majchrowski
Bohater „Życia pełnego historii” karierę publicystyczną zaczął od wywiadu z zaczarowanym dorożkarzem. Dalej mogło być tylko ciekawiej. Prof. Andrzej Romanowski opowiada w książce o swojej drodze naukowca, publicysty i polityka. Od czasu gdy wzrastał w kulcie wuja, Jana Bytnara „Rudego”, po zaszczytne tytuły i stanowiska uniwersyteckie. Z redaktorem Pawłem Dybiczem łączy go zawód dziennikarza, choć ich życiorysy wiele różni. Może dlatego w tej rozmowie nie ma gry, udawania i kurtuazji, tylko szczerość i szacunek. Prof. Romanowski przyznaje się do zmiany poglądów, otwarcie mówi za co docenia generała Jaruzelskiego, jak patrzy na swoją działalność opozycjonisty, a potem działacza UD i UW, czemu jest chrześcijaninem bez Kościoła i czym zaskoczyła go stara londyńska emigracja. No i jeszcze: czy Mickiewicz to poeta polski, litewski, czy białoruski… W rozmowie przewijają się spotkania i anegdoty o postaciach takich jak Giedroyc, Nowak Jeziorański, Raczyński, Mazowiecki, Michnik, Kuroń, ale także Kołakowski, Miłosz, Turowicz, Iłłakowiczówna, Stomma, Herling-Grudziński czy Osiecka, a nawet Terlecki i Rokita. Znalazło się w niej miejsce na politykę, media, religię, literaturę, Kraków i opowieści o wspaniałych pograniczach. Ale dwaj historycy (jeden z wykształcenia, drugi z powołania) nie mogli odmówić sobie rozważań o tym, co warte są nasze mity narodowe, czy Rosja i Niemcy to dla nas odwieczni wrogowie (czy może niekoniecznie?), a także dlaczego Kościół był przez wieki obciążeniem i działał wbrew polskiej racji stanu. Obaj znają bowiem jedną zasadniczą prawdę historyczną: nic nie jest proste. Ale może dlatego takie fascynujące.
Książka „Życie pełne historii” ukazała się nakładem Fundacji Oratio Recta (wydawcy m.in. tygodnika „Przegląd”).
O autorach:
Prof. dr hab. Andrzej Romanowski (1951) jest profesorem zwyczajnym w Instytucie Historii PAN i redaktorem naczelnym Polskiego Słownika Biograficznego. Na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie studiował i następnie przepracował 49 lat, kierował Katedrą Kultury Literackiej Pogranicza. W wydawnictwie Universitas redaguje serię Biblioteka Literatury Pogranicza. Jako dziennikarz i publicysta czynny od 1968 roku. W latach 80. Współpracownik prasy niezależnej, w roku 1989 członek redakcji drugoobiegowego dwutygodnika „Świat”. Od roku 1990 wchodził w skład redakcji „Tygodnika Powszechnego” (wystąpił w 2002 r.). Od 1993 stały współpracownik „Gazety Wyborczej”. Od roku 2020 stały felietonista tygodnika „Przegląd”. W początkach III RP działacz polityczny, członek władz krakowskich i krajowych kolejno: Ruchu Obywatelskiego Akcji Demokratycznej, Unii Demokratycznej i Unii Wolności (wystąpił w 1999 r.). Autor szeregu książek naukowych, eseistycznych i publicystycznych. Z prof. Henrykiem Markiewiczem publikował kolejne serie wielkiego słownika cytatów polskich i obcych Skrzydlate słowa. W ostatnich latach wydał: Polska kalejdoskop kultur (2024), Odwieczny PiS czyli historia Polski (2023), Pamięć gromadzi prochy. Szkice historyczne i osobiste (2021), Antykomunizm czyli upadek Polski (2019), Wschodnim pograniczem literatury polskiej (2018), Tak, jestem córką Jakuba Bermana (z Lucyną Tychową, 2016), Eugeniusz Kwiatkowski 2014).
Red. Paweł Dybicz (1955) jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego (studiował na Wydziałach: Historycznym oraz Dziennikarstwa i Nauk Politycznych). Pracę w dziennikarstwie rozpoczął w 1982 roku w redakcji „Sztandaru Młodych” od najniższego stanowiska – redaktora depeszowego. Od 1995 roku był sekretarzem redakcji w „Przeglądzie Tygodniowym”, a od 1999 – w „Przeglądzie”, gdzie jest I zastępcą redaktora naczelnego. W dorobku publicystycznym ma kilkaset artykułów i wywiadów, głównie z dziedziny historii i polityki oraz… opery. Współautor i edytor kilkudziesięciu książek; pod jego redakcją ukazała się w ostatnich latach trylogia PRL i skok do neoliberalizmu autorstwa prof. Andrzeja Walickiego oraz dwa tomy publicystyki prof. Andrzeja Werblana Prawda i realizm. Wydawca zbiorów źródeł historycznych, m.in. wielotomowych Raportów Wiesława Górnickiego dla gen. Jaruzelskiego. Pomysłodawca i redaktor wydawanych przez Fundację Oratio Recta serii, takich jak Wyklęci nie Święci czy Historia bez IPN (w tej drugiej ukaza¬ła się m.in. pięciotomowa Zakłamana historia powstania oraz Polska Rzeczywiście Ludowa). Prezes Fundacji Archiwum Dokumentacji Historycznej PRL.

Premiera książki "Życie pełne historii"
Zapraszamy na spotkanie z prof. Andrzejem Romanowskim i red. Pawłem Dybiczem z okazji premiery książki „Życie pełne historii”. Prof. Romanowski opowiada o swojej drodze naukowca, publicysty i polityka. Wspomina, sypie anegdotami i wielokrotnie zaskakuje. Rozmowa toczy się o polityce, historii, Kościele, mediach, literaturze, pograniczach. A zawsze gdzieś w tle powraca Kraków i postaci z nim nieodłącznie związane, m.in. Miłosz, Turowicz, Hennelowa, Markiewicz, a nawet… zaczarowany dorożkarz.
Rozmowę poprowadzi dr Paweł Sękowski.
Wejściówki będą dostępne do pobrania w wersji elektronicznej na stronie KBF:BILETY oraz w aplikacji KBF:PLUS od poniedziałku 3 czerwca od godziny 12:00.
Pobranie wejściówek na to wydarzenie jest równoznaczne z zapoznaniem się z postanowieniami Regulaminu Organizatora wydarzenia.
Organizator: Fundacja Oratio Recta