Filozoficzny Lem tom 2 jest, podobnie jak wydany w 2021 roku tom 1, antologią tekstów Stanisława Lema mających filozoficzny charakter oraz napisanych przez współczesnych badaczy myśli Lema wprowadzeń do tych tekstów. Tom ten zawiera też kilka esejów podejmujących filozoficzne wątki rozproszone w wybranych powieściach Lema, takich jak Maska, Głos Pana, Powrót z gwiazd czy Wizja lokalna. Tematykę dominującą w tym tomie można określić jako filozofię praktyczną Lema. Omawiane są więc zagadnienia dotyczące między innymi filozofii Boga, w tym Lemowskiej krytyki Zakładu Pascala, roli przypadku w świecie, zarówno w kontekście kultury i wartości jak i przyrody oraz ewolucji kosmosu, a także natury człowieka i problemu zła.

Premiera KMLU: Filozoficzny Lem
Zapraszamy na spotkanie promocyjne książki Filozoficzny Lem. Wybór tekstów Stanisława Lema i opracowania. Tom 2. Losowe czy celowe? Religia, etyka, kultura, z udziałem pomysłodawcy i pierwszego redaktora Filipa Kobieli oraz niektórych współtwórców tego tomu - Łukasza Kucharczyka, Piotra Lipskiego oraz Klaudii Żerańskiej. Książka została wyróżniona Nagrodą Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Spotkanie poprowadzi Szymon Kloska.
Wejściówki będą dostępne do pobrania w wersji elektronicznej na stronie KBF:BILETY oraz w aplikacji KBF:PLUS od poniedziałku 31 marca od godziny 12:00.
Pobranie wejściówek na to wydarzenie jest równoznaczne z zapoznaniem się z postanowieniami Regulaminu Organizatora wydarzenia.
Organizator: Wydawnictwo Aletheia
10 kwietnia 2025, godz. 18:00