Błędne koło kapitalizmu Polska premiera „Długiego wieku XX”Giovanniego Arrighi Im bardziej nasze życie podlega logice pieniądza i utowarowienia, tym większym tabu jest dla nas słowo kapitalizm. Zastępujemy je nowoczesnością, modernizacją, rynkiem, a nawet „normalnością”.
Monumentalne dzieło Giovanniego Arrighi „Długi wiek XX.Pieniądze władza i geneza naszych czasów” idzie pod prąd tej tendencji. Włoski ekonomista i historyk przywraca kapitalizmowi właściwe – centralne – miejsce w debacie nad współczesnością i jej historycznymi korzeniami. Co więcej proponuje oryginalną i nowatorską wizję jego dziejów. Według Arrighiego od czasów chwały miejskich republik włoskiego renesansu, aż po dzisiejszy wzlot Azji i nerwowe reakcje Zachodu, władza i pieniądze, przemoc i handel, monopol i rynek nigdy nie wykluczały się, ale wręcz przeciwnie – wzmacniały. Związki między nimi przyjmowały różną postać w kolejnych epokach, ale zawsze odsłaniały naturę realnego – bardzo odległego od konwencjonalnych definicji – kapitalizmu. Jego dzieje ociekały krwią, karmiły się zniewoleniem i nędzą większości, dzieliły świat na centra i peryferie. Prawdę mówiąc nasza współczesność dalej tak wygląda. Głęboko tkwimy w błędnym kole powracających cykli akumulacji, które rekonstruuje Arrighi. Mimo, że „Długi XX wiek” ma już status klasyki socjologii historycznej okazuje się książką niezwykle aktualną, a radykalizm poglądów jej autora jeszcze się wyostrzył. Dlatego odwołując się do najsłynniejszego dzieła Giovanniego Arrighi poszukamy odpowiedzi nie tylko na pytania – kiedy zaczyna się kapitalizm i czym on właściwe jest? Po jakich trajektoriach i dokąd zmierza? Ale także postaramy się zapytać czy – i jaką – ma przyszłość? A może nawet – czym go zastąpić?

O wszystkim tym, podczas wyczekiwanej od dawna polskiej premiery „Długiego wieku XX”, który ukazuje się nakładem wydawnictwa Glowbook w przekładzie Pawła Szadkowskiego.

 Kacper Pobłocki – antropolog, działacz społeczny, autor głośnych książek „Kapitalizm. Historia krótkiego trwania” (2017) i „Chamstwo” (2021), profesor w Centrum europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych EUROREG na Uniwersytecie Warszawskim.

Przemysław Wielgosz – eseista, wydawca, redaktor naczelny polskiej edycji Le Monde diplomatique, autor książek m.in. „Witajcie w cięższych czasach” (2020) i „Gra w rasy. Jak kapitalizm dzieli by rządzić” (2021).

Beata Kowalska – socjolożka, aktywistka, autorka książek m.in. „Kobiety, rozwój, obywatelstwo w Haszymidzkim Królestwie Jordanii” (2013) i „Bunt kobiet: czarne protesty i strajki kobiet” (współautorka 2019), profesorka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadzenie: Roman Kurkiewicz – dziennikarz, felietonista, autor książek m.in. „Klapsy polskie (2009) i „Lewomyślnie” (2011),