Mira Marcinów – pisarka, psycholożka i filozofka. Jej debiutancka powieść „Bezmatek” (2020) otrzymała Paszport „Polityki” oraz nominacje do Nagrody Literackiej Nike, Odkryć Empiku, Olśnień Onetu, Plebiscytu Książka Roku 2020 lubimyczytać.pl. Opublikowała także m.in. „Historię polskiego szaleństwa”, za którą była nominowana do Poznańskiej Nagrody Literackiej. Ukończyła psychologię i filozofię w ramach MISH na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie obroniła doktorat z psychologii. Obecnie pracuje w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Współzałożycielka Ośrodka Myśli Psychoanalitycznej IFiS PAN.
Pisanie czy wyznanie? Warsztaty z Mirą Marcinów
Jak z wyznania zrobić literaturę i czy w ogóle warto to robić? Co wspólnego ma ze sobą pisanie i psychoanaliza? Jak pisać prozę fragmentaryczną? Podczas warsztatów z Mirą Marcinów, autorką powieści Bezmatek i laureatką Paszportu Polityki, spróbujemy odpowiedzieć sobie między innymi na te pytania.
Uczestnicy wezmą udział w wielu zadaniach pisarskich. Nie obędzie się bez pomocnych w pisaniu ćwiczeń psychologicznych. Dzięki praktycznemu charakterowi spotkania uczestnicy od razu będą mogli skonfrontować swoje pomysły z prowadzącą i innymi uczestnikami, czyli z potencjalnymi czytelnikami.
Tematem przewodnim zajęć będzie wyznanie. Uczestnicy są proszeni o przygotowanie na warsztaty bardzo krótkich tekstów wywodzących się z ich doświadczeń osobistych. Na początek zalecane jest „wyznanie” mniejszego kalibru; coś, o czym bylibyśmy w stanie rozmawiać z nieznajomymi. Fragmentaryczne wyznania poszczególnych uczestników będą bodźcami do własnego pisania/wyznania z bliźniaczego kręgu tematycznego dla pozostałych.
Warsztat jest skierowany zarówno do osób piszących prozę autobiograficzną, jak i do przyszłych autorów/autorek monologów postaci fikcyjnych. W szerszej perspektywie do wzięcia udziału zapraszamy osoby zainteresowane warsztatami z pogranicza literatury i psychologii.