Katarzyna Janota
Projektantka produktu i strateżka w aplikacji TUSER. Uczy projektowania na AGH, WSE i SWPS. Prezeska Zarządu Fundacji Grupa Robocza. Członkini rady Fundacji Pracownia Współtwórcza. Regularnie pojawia się na różnych wydarzeniach i opowiada o projektowaniu życiocentrycznym, memetycznych silnikach czy potrzebie nowych opowieści. Wierzy w moc oddolnych eksperymentów i w to, że sporo rzeczy można jeszcze naprawić, jeśli tylko odpowiednio wyćwiczyć mięsień zwany wyobraźnią.
Anna Cieplak
Pisarka, animatorka kultury, pedagożka. Pracowała jako specjalistka ds. projektów społecznych. Inicjatorka Szkoły Reportażu dla Młodzieży im. Lidii Ostałowskiej. Autorka powieści m.in. „Ma być czysto”, „Rozpływaj się” i „Ciało huty”. Laureatka Nagrody Conrada i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, dwukrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Prowadzi zajęcia w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach na kierunku sztuka pisania. Prezeska Zarządu Fundacji Pracownia Współtwórcza.
„Pejzaż księżycowy”: wernisaż wystawy kolaży Katarzyny Janoty ilustrujących książkę „Ciało Huty” Anny Cieplak
Wystawa kolaży Katarzyny Janoty ilustrujących książkę „Ciało huty” Anny Cieplak. Zobaczymy na niej kilkanaście kolaży ilustrujących poszczególne rozdziały książki „Ciało huty”. Kolażom Katarzyny Janoty będą towarzyszyły dodatkowe elementy interaktywne i wizualne. Pojawią się rośliny – bardzo ważne bohaterki powieści Anny Cieplak – a także, idąc za sugestią autorki książki, zostaną postawione pytania o planowanie przyszłości „tu” (dzielnica Wesoła w Krakowie) i „teraz” (wiosna 2024). Podczas spotkania towarzyszącego wernisażowi, Agata Bisping porozmawia z Anną Cieplak o tym, jak refleksja nad przeszłymi wydarzeniami może wspierać wymyślanie i budowanie nowych, bardziej przyjaznych wizji przyszłości. Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia czytelni.
W poszukiwaniu magicznej codzienności
„»Ciało huty« opowiada o przemianach przyrody, ale jest też wehikułem w przyszłość”.
[Anna Cieplak]
„Ciało huty” to opowieść biegnąca w poprzek i na przekór czasowi. Pokazuje, jak ściśle splatają się ze sobą cykle życia przestrzeni, roślin, maszyn i ludzi. Każe nam zmierzyć się z pytaniem o to, jaka jest rola solidarności międzyludzkiej i międzygatunkowej w wymyślaniu lepszej przyszłości. Może stanowić inspirację do pomyślenia na nowo naszego postrzegania relacji między przyrodą a techniką. I jak twierdzi autorka książki: „Jeżeli nie zaplanujemy sobie przyszłości tu i teraz, to ona nie nadejdzie”.
Kolaż, siekanina, wycinanka
„Jeśli chcesz podjąć wyzwanie i zmienić los, potnij słowa, niech stworzą nowy świat. (…) Cięcie rwie i zakłóca tyranię słowa i czasu”.
[Rafał Księżyk, „23 cięcia dla Williama Burroughsa”]
„Kolaż, jako technika, oferuje unikalną możliwość dekonstrukcji i mutowania zastanej rzeczywistości. W ilustracjach do poszczególnych rozdziałów „Ciała Huty” starałam się uchwycić elementy magiczne, które najsilniej przemawiały do mnie podczas lektury, i połączyć je z fragmentami zebranych przez Anię materiałów archiwalnych. Zależało mi na tym, żeby nie ilustrować dosłownie tego, co już zostało powiedziane.”
[Katarzyna Janota]