Każde miejsce wokół krakowskiego Rynku to opowieść o niemal tysiącletniej historii miasta, a Pałac Zbaraskich, częściej nazywany Pałacem Potockich, kumuluje prawdziwe »genius loci« Krakowa. Jeszcze przed wybuchem pierwszej wojny światowej Potoccy przeprowadzili rozbudowę pałacu, dodając od strony dziedzińca obszerną klatkę schodową. Przez ostatnie 25 lat miejsce to było siedzibą Goethe Institut – instytucji promującej język i kulturę Niemiec. Dziś otwiera się na krakowian i odwiedzjących miasto turystów!

#PałacPotockich – to od niedawna nowy kulturalny adres na mapie miasta, przestrzeń łącząca dziedzictwo i kreatywność w samym centrum historycznego Krakowa z widokiem na najpiękniejszy rynek Europy. Przestrzeń wspólna dla organizatorów wydarzeń kulturalnych oferująca bogaty program wydarzeń literackich pod szyldem Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Osoby zainteresowane udziałem w oprowadzaniu po Pałacu Potockich prosimy o pobranie bezpłatnej wejściówki na platformie KBF.bilety (wejściówki trafią do dystrybucji 16 sierpnia, o godz. 12:00). Z uwagi na ograniczenia związane z pandemią liczba wejściówek jest ograniczona.

Dr Michał Wiśniewski – historyk architektury, absolwent historii sztuki (Uniwersytet Jagielloński) i architektury (Politechnika Krakowska). Pracownik Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (katedra Historii Gospodarczej i Społecznej) i Międzynarodowego Centrum Kultury (Ośrodek Edukacji – Akademia Dziedzictwa). Autor wielu publikacji naukowych i popularyzatorskich poświęconych architekturze Krakowa i Polski w XIX i XX wieku, m.in. monografii krakowskich architektów Ludwika Wojtyczki i Adolfa Szyszko-Bohusza. Członek zarządu fundacji Instytut Architektury, współautor wystaw i publikacji tworzonych przez zespół IA.