Pałac Potockich
Każde miejsce wokół krakowskiego Rynku to opowieść o niemal tysiącletniej historii miasta, a Pałac Zbaraskich, częściej nazywany Pałacem Potockich, kumuluje prawdziwe »genius loci« Krakowa. Przez ostatnie 25 lat miejsce to było siedzibą Goethe Institut – instytucji promującej język i kulturę Niemiec. Od niedawna pałac staje się nowym kulturalnym adresem na mapie miasta, przestrzenią łączącą dziedzictwo i kreatywność. W pałacowych piwnicach zlokalizowana jest Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki – instytucji kultury Miasta Krakowa oraz nowa księgarnia MOCAK-bookstore-BUNKIER. Pałac z widokiem na jeden z najpiękniejszych rynków Europy staje się przestrzenią wspólną dla organizatorów wydarzeń kulturalnych oferującą bogaty program literacki tworzony pod szyldem Krakowa Miasta Literatury UNESCO – programu, którego operatorem jest KBF.
Dr Michał Wiśniewski – historyk architektury, absolwent historii sztuki (Uniwersytet Jagielloński) i architektury (Politechnika Krakowska). Pracownik Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (katedra Historii Gospodarczej i Społecznej) i Międzynarodowego Centrum Kultury (Ośrodek Edukacji – Akademia Dziedzictwa). Autor wielu publikacji naukowych i popularyzatorskich poświęconych architekturze Krakowa i Polski w XIX i XX wieku, m.in. monografii krakowskich architektów Ludwika Wojtyczki i Adolfa Szyszko-Bohusza. Członek zarządu fundacji Instytut Architektury, współautor wystaw i publikacji tworzonych przez zespół IA.
Pałac Potockich przy Rynku Głównym 20 – to tutaj będą odbywać się wydarzenia literackie tworzone przez zespół KBF w ramach programu Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Zanim powstanie Centrum Literatury i Języka Planeta LEM na Zabłociu, Pałac będzie domem dla różnych inicjatyw literackich – tych organizowanych w ciągu całego roku i tych realizowanych w trybie festiwalowym. Już wkrótce ogłoszenie czerwcowego programu wydarzeń!