Jerzy Sosnkowski (1893–1954), utalentowany młodszy brat słynnego generała Kazimierza Sosnkowskiego, architekt, rysownik, projektant, był także autorem opowiadań fantastycznych i powieści „Auto, ty i ja – miłość maszyn”. W jego utworach z lat 20. i 30. XX w. fascynacja nowoczesnością i jej atrybutami, takimi jak samochody, lotnictwo, radio czy neony wielkiego miasta, łączy się z nastrojem niesamowitości, grozy i egzystencjalnego niepokoju, wzmaganego narkotycznymi wizjami. O dorobku literackim zapomnianego artysty, o ciekawym życiu i wydobywaniu z niepamięci skomplikowanych losów Sosnkowskiego będą rozmawiać znawca jego tekstów Emiliano Ranocchi oraz autor monografii Dariusz Błaszczyk.

Dariusz Błaszczyk– historyk sztuki, reżyser filmowy i teatralny, artysta sztuk wizualnych. Twórca filmów krótkometrażowych, projektów multimedialnych, wideoinstalacji, reżyser Teatru Polskiego Radia (2010–2023). Autor monografii Juliusz Żórawski. Przerwane dzieło modernizmu (2010) i Architektura teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (2016). Kurator wystaw Goldberg & Rutkowski (2013, TR Warszawa), PROJEKT/RYSUNEK – grafika projektów architektonicznych w okresie II RP (2018, Gdyński Weekend Architektury), El hermano del General. Jerzy Sosnkowski / 1893 Warszawa – 1954 Buenos Aires (2023, Buenos Aires).

Emiliano Ranocchi – literaturoznawca, doktoryzował się z literatury polskiej na rzymskim uniwersytecie „La Sapienza”, od 2008 roku związany jest z Uniwersytetem w Udine, gdzie wykłada i prowadzi badania naukowe. Zastępca redaktor naczelnej kwartalnika „Autoportret”. Badacz twórczości literackiej Jerzego Sosnkowskiego, autor m.in. tekstów: Miłość maszyn. Antynomie maszyny w polskim modernizmie, Od maszyny do człowieka i z powrotem, Szalona katedra, The Polish Cyborg. A Reflection on the Relationship between Man and Machine in Early Polish Modernism.