Ewa Klekot jest antropolożką, tłumaczką i kuratorką. Adiunktka w Instytucie Projektowania Uniwersytetu SWPS; wykłada w School of Form i na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się interdyscyplinarnym łączeniem humanistyki i nauk społecznych z projektowaniem i działaniami artystycznymi, zarówno w badaniach, jak i edukacji. Absolwentka archeologii i etnologii, doktor nauk o sztuce. Aktualny obszar badań to antropologia wytwarzania oraz związane z nią poznanie i wiedza: umiejętności, wiedza ciała, materiały i procesy; tradycje wytwarzania a dziedzictwo niematerialne. Zajmuje się też antropologiczną refleksją nad sztuką, zwłaszcza społecznym konstruowaniem sztuki ludowej i prymitywnej, a także materialnością i wartościowaniem rzeczy uznawanych za dizajn, sztukę, zabytek, eksponat muzealny.

Tomasz Rakowski – etnolog, antropolog kultury, kulturoznawca. Pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, współpracuje z Instytutem Kultury Polskiej UW. Lekarz, specjalista medycyny ratunkowej. Zajmuje się antropologicznymi badaniami biedy i bezrobocia, badaniami oddolnych procesów modernizacyjnych, antropologią sztuki współczesnej i partycypacyjnej, etnograficznie zorientowaną animacją kultury oraz najnowszymi metodologiami etnograficznymi.

Dorota Majkowska-Szajer – antropolożka kultury, kuratorka, redaktorka i autorka tekstów i książek (dla dorosłych i dla dzieci). Publikowała m.in. w “Kontekstach”, “Znaku”, “Roczniku Antropologii Historii”. Pracuje w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, gdzie realizuje m.in. cykl spotkań „Wiosna ludu”.

Spotkanie będziemy transmitować na Facebooku, na profilach Muzeum Etnograficznego w Krakowie, wydawnictwa słowo/obraz terytoria, Pałacu Potockich oraz Krakowa Miasta Literatury UNESCO.  Nagrania będą dostępne na YouTube krakowskiego Muzeum Etnograficznego  oraz Fundacji Terytoria Książki.

Podczas spotkania możliwy będzie zakup egzemplarza, ale tytuł jest dostępny również na stronie wydawnictwa słowo/obraz terytoria: https://terytoria.com.pl/1864-klopoty-ze-sztuka-ludowa.html

Organizatorzy: Muzeum Etnograficzne w Krakowie i wydawnictwo słowo/obraz terytoria.

Partner: KBF – instytucja kultury Miasta Krakowa i operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO