Loading...
Przejdź do treści
99
kbf:bilety
  • Wydarzenia w Krakowie
  • Zniżki KBF
  • Program KBF: PLUS
  • Współpraca
  • Kontakt
  • Logowanie
99
  • Wydarzenia w Krakowie
  • Zniżki KBF
  • Program KBF: PLUS
  • Współpraca
  • Kontakt
  • Logowanie
O nadziei w mroku

O nadziei w mroku. Spotkanie z dr Ferasem Alghadbanen i Asmą Patel

O nadziei w mroku. Spotkanie z dr  Ferasem Alghadbanen i Asmą Patel 
Prowadzenie: prof. Beata Kowalska i Aleksandra Lipczak

Dr Feras Alghadban jest nominowany do Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello – wyróżnienia corocznie przyznawanego osobom i organizacjom pozarządowym za ich działania na rzecz pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur.  Założył mobilną klinikę Endless Medical Advantage, która dociera z pomocą medyczną do nawet najbardziej odizolowanych obozów dla uchodźców w Libanie.

Biuro Rzeczniczki Praw i Wartości Akademickich UJ serdecznie zaprasza na spotkanie z osobą nominowaną do Polskiej Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello – doktorem Ferasem Alghadbanem oraz jego współpracowniczką, Asmą Patel.

Spotkanie odbędzie się w piątek,
22 października, o godz. 19:00 w Pałacu Potockim (Rynek Główny 20).

Nagroda im. Sérgio Vieira de Mello przyznawana jest osobom i organizacjom pozarządowym za ich działania na rzecz pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur. Laureatów_tki tegorocznej edycji poznamy w czwartek, 21 października 2021 r.

Syryjski lekarz Feras Alghadban jest założycielem mobilnej kliniki Endless Medical Advantage (EMA), która świadczy medyczne wsparcie w obozach dla syryjskich uchodźców w Libanie – kraju, który przyjął największą liczbę syryjskich uchodźców i uchodźczyń na świecie.

EMA to niezwykła oddolna inicjatywa: stworzona i prowadzona w dużej mierze przez samych uchodźców, zapewnia podstawową opiekę zdrowotną tym, którzy wcześniej byli jej pozbawieni.

Dr Feras Alghadban znalazł się w Libanie, kiedy assadowski reżim przejął kontrolę nad jego rodzinną miejscowością. Wcześniej, przez ponad trzy lata, opiekował się rannymi w oblężonym przez wojsko mieście. Po przekroczeniu granicy pomagał mieszkankom i mieszkańcom obozów dla uchodźców rozsianych gęsto po całym kraju. Widząc ogromne potrzeby, zaczął przyjmować pacjentów w swoim samochodzie. To właśnie wtedy wpadł na pomysł stworzenia mobilnej kliniki – przemieszczającego się zespołu specjalistów, który, korzystając z dwóch zaadaptowanych busów, krąży pomiędzy obozami.

4-milionowy Liban, który obecnie gości 1,5 miliona uchodźców, sam zmaga się z pogłębiającym się z każdym dniem kryzysem ekonomicznym i politycznym. Dr Feras, dzięki latom doświadczenia w ekstremalnych warunkach, jako pierwszy reaguje w sytuacjach kryzysowych: to on i jego zespół ratowali ludzi z obozów, kiedy te zostały zniszczone przez nagłe sztormy i ulewy, to oni zapewniali im humanitarne wsparcie podczas pandemii, a po eksplozji w Bejrucie w sierpniu 2020 roku jeździli tam przez wiele dni opatrywać rannych.

Zapraszamy do udziału w spotkaniu z tym niezwykłym człowiekiem oraz Asmą Patel, dyrektorką generalną EMA, które poprowadzą profesor Beata Kowalska i Aleksandra Lipczak.

Spotkanie odbędzie się w języku angielskim. 

Beata Kowalska – Rzeczniczka Praw i Wartości Akademickich Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest zatrudniona w Instytucie Socjologii. Praktykę badawczą łączy z doświadczeniem w pracy w programach na rzecz równości płci w kraju i za granicą. Przedstawicielka Uniwersytetu Jagiellońskiego w konsorcjum Inspireurope (Horyzont 2020) oraz Scholars at Risk Network, działających na rzecz wolności akademickiej oraz ochrony prześladowanych członków i członkiń społeczności uniwersyteckiej. Jedna z założycielek inicjatywy Witajcie w Krakowie.

Aleksandra Lipczak – dziennikarka, reporterka, autorka książek „Ludzie z Placu Słońca” i „Lajla znaczy noc”, za którą zdobyła w tym roku Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza, była też finalistką Nagrody Nike. Kuratorka cyklu „W(y)kluczenia” organizowanego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe/Kraków Miasto Literatury UNESCO. Współtworzyła inicjatywę Witajcie w Krakowie.

Pałac Potockich / Rynek Główny 20

Zostaw nam swój adres e-mail i otrzymaj 10% zniżki na zakup biletów!

Wpisz adres e-mailJeżeli chcesz otrzymywać newsletter, musisz udzielić poniższych zgód.

Bądź na bieżąco z krakowską kulturą

Zostaw nam swój adres e-mail
i otrzymaj 10% zniżki na zakup biletów!

Regulamin kbf: bilety
Regulamin sprzedaży
Regulamin newslettera KBF: BILETY
Regulamin Promocji
Deklaracja dostępności
Polityka prywatności
Metody płatności
Metody wysyłki
Zasady zwrotów
Formularze do pobrania
FAQ
Współpraca
Kontakt
O KBF
© 2020 Krakowskie Biuro Festiwalowe
OrganizatorKraków
created by TDcom.pl