Paulina Siegień opowiada o połączeniu się przedwojennego Königsberga z powojennym Kaliningradem w jedno fantazmatyczne miasto niczym z bajki. Tu pamięć nie chce przeminąć, to, co współczesne, odbija się w tym, co dawne. Duch przeszłości nie znika. Tylko czy jest to dobry duch Kanta z jego ideą wiecznego pokoju, czy ponury i złowieszczy Smętek?

Nie sztuką jest pięknie opisać miasto piękne. Sztuką jest opisać tak miasto brzydkie. Paulinie Siegień się to udało. Ma tyle czułości i ciekawości dla Kaliningradu, że po przeczytaniu jej książki natychmiast chciałoby się tam pojechać, zobaczyć miasto przez pryzmat opowiedzianych przez nią historii, które kluczą, zawracają, zataczają kręgi po to, by później skupić się na jakimś szczególe. Właścicielka kantoru w Braniewie, putinowski urzędnik, Krzyżacy, punkrockowy piosenkarz wegetarianin czy pierwszy kaliningradzki kosmonauta – wszyscy spotykają się na łamach książki i zaplatają kaliningradzką historię w skomplikowany, ale fascynujący węzeł. Prowadząc czytelników po zakamarkach istniejącego Kaliningradu i nieistniejącego Königsberga, autorka nie tylko pomaga ten węzeł rozsupłać, ale także zaraża miłością do miasta kaleki, które – wydawałoby się – wcale na miłość nie zasługuje.
Ludwika Włodek

To świetna książka. Jest w niej miejsce dla historii i współczesności, twardych realiów codzienności, dla Mundialu w 2018 roku, radzieckich mrzonek i współczesnych marzeń, a te często są równie realne, jak te sprzed pół wieku [...]. Przeczytałem „Miasto bajkę” szybko, bo wciąga i – mam nadzieję – wnikliwie. Nie odstępowało mnie poczucie, że autorka co najmniej bardzo lubi Kaliningrad, ten twór jakże szczególny, a przez to ciekawy. Zwłaszcza że leży tak bardzo blisko i jest tak bardzo nieznany.
24 września 2021 roku, Paweł Smoleński, Vogue.pl

Paulina Siegień – z wykształcenia etnografka, rosjoznawczyni i filolożka rosyjska. Absolwentka Studium Europy Wschodniej. Z zawodu dziennikarka i tłumaczka. Stale współpracuje z „Krytyką Polityczną”, „Newsweekiem” i Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego, dla których pisze o Rosji. Autorka książki Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu, za którą otrzymała Nagrodę Conrada. Mieszka na Podlasiu.

Iwona Reichardt – zastępczyni redaktora naczelnego anglojęzycznego pisma „New Eastern Europe” wydawanego w Krakowie.

„Conrad po godzinach” to cykl wydarzeń organizowanych przez Festiwal Conrada we współpracy z różnymi instytucjami kultury (polskimi i zagranicznymi). W odróżnieniu od październikowej edycji wydarzenia te odbywają się w różnych okresach roku. Gościniami i gośćmi cyklu byli między innymi: Weronika Gogola, Pavla Horákova, Alois Hotschnig, Viktor Horváth, Silvester Lavrík, Colson Whitehead, Gaston Dorren.

Współorganizatorami tego wydarzenia są: Miasto Kraków,  Fundacja Tygodnika Powszechnego, Wydawnictwo Czarne.