MIĘDZY GRZECHEM POLITYKI A BRZEGIEM KSIĄŻEK.
Taki tytuł to oczywiście żartobliwe nawiązanie do XIX. wiecznego melodramatu Rodziewiczówny „Między ustami a brzegiem pucharu”. Ale podobieństwo naszego spotkania do tej książki nie w tematyce, nie w języku, ale w żywej reakcji i w podejściu do opisywanej rzeczywistości. Bo w przedwyborczym październiku roku 2023 porozmawiamy nie tyle wprost o polityce, ile o świecie idei społecznych i ich odbiciu w świecie ukazujących się książek. A zatem w październikowej edycji nowego cyklu na mapie kulturalnej  Krakowa czyli KRAKÓW i ŚWIAT MÓWIONY - REKOMENDACJE, Katarzyna Wójcik porozmawia z Gościem Wieczoru czyli Marią Anną Potocką o jej eseju „Kobieta postfeministyczna. Dyktatura kobiet” (wyd. Austeria). Będzie gorąco, bo też i pani dyrektor MOCAKU jeńców nigdy nie bierze!
Ale równie ważne jest pisanie wokół polityka bezpośredniej. I tu o sposobach pisania o niej przy okazji nadchodzących wyborów parlamentarnych porozmawiają Krzysztof Burnetko i Witold Bereś.

Omawiane będą następujące tytuły:

  • Pakuję walizkę - Marcin Król
  •  Ptak Dodo, czyli co mówią do nas politycy - Michał Rusinek
  • Kulisy PiS - Kamil Dziubka
  • Dwutomowe śledztwo Kaczyński i jego pajęczyna oraz Wielkie łowy Kaczyńskiego - Tomasz Piątek
  • Symetryści. Jak się pomaga autokratycznej władzy - Mariusz Janicki i Wiesław Władyka
  • Imć posła Sienkiewicza z diariusza fragmenta - Bartłomiej Sienkiewicz

Do poezji na dobry wieczór czyli haiku z tomu „Łupka pistacji” w interpretacji autorki, Elżbiety Tabakowskiej. A na dobranoc Krzysztof Jakubowski i jego „Kraków wczoraj i dziś”. Na deser felieton Ewy Lipskiej. A cały czas trochę improwizacji jazzowych Antka Blumhoffa.
 
Wszystko w „Krakowie i Świecie mówionym”, kulturalnym talk-show opartym o materiały jakże tradycyjnie wydawanego miesięcznika „Kraków i Świat”.