Towarzyskie dopasowanie łączyli z zamieszkaniem w tej samej dzielnicy: Krowodrzy, która po 1945 r. gwałtownie się rozwijała. Grupa-żart, Grupa B. / GPB, jakkolwiek byśmy jej dziś nie nazwali, to okazja do snucia opowieści o inteligencji i bohemie, tworzących klimat Krakowa w trudnych historycznie latach 70. i 80. XX wieku. Za rozwinięcie jej formuły w latach późniejszych można chyba uznać loteryjki u Wisławy Szymborskiej.
Wyrażamy nadzieję, że spotkanie stworzy okazję do zaznaczenia obecności tworzących Grupę Biprostal również i w przestrzeni publicznej Miasta oraz że stanie się ona lokalnym landmarkiem.
Patronat: Fundacja Wisławy Szymborskiej, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich – Oddział w Krakowie, Kraków Miasto Literatury UNESCO
.jpg)
Grupa Literacka Biprostal – wspomnienie w ramach Roku Szymborskiej
Grupę Literacką Biprostal w latach 70. i 80. tworzyli: Wisława Szymborska, Ewa Lipska, Marta Wyka, Konel Filipowicz, Stanisław Balbus, Barbara Czałczyńska i Joanna Salamon. Metaforycznie rozumianym kryterium przynależności było posiadanie okna, z którego można było zobaczyć Biprostal, a dosłownym: zamieszkiwanie w Krowodrzy. Bliskie sąsiedztwo pogłębiało zażyłość. W ramach Roku Szymborskiej wspominamy tę sytuacyjną, nieco widmową, ale niezwykle twórczą grupę literacką, o której zapomniały wszystkie podręczniki historii literatury polskiej.
We wspomnieniowym panelu wdział wezmą: prof. Marta yka, autorka przedmiotowego eseju; dr hab. Michał Rusinek wieloletni sekretarz Wisławy Szymborskiej, obecny prezes fundacji jej imienia; prof. Maria Filipowicz-Rudek, wnuczka Kornela Filipowicza. Prowadzi Łukasz Mańczyk, krowodrzanin.