Medytacja i sny, rytuały i taniec. Artyści duetu La Chacana – Pierre Hamon i Ananda Brandão – zabierają nas w podróż w rytmie wybijanym na instrumentach z drewna i skóry oraz w dźwiękowym wszechświecie fletów rodem ze starożytnych cywilizacji: średniowiecznych podwójnych instrumentów wywodzących się wprost z fletów i auloi greckiej i rzymskiej starożytności; trójotworowych fletów i bębnów średniowiecznych minstreli oraz podwójnych i potrójnych fletów dawnych cywilizacji Meksyku. Przetrwały one w tradycjach Francji i Hiszpanii, ale także wśród rdzennych ludów Ameryki, od Meksyku aż po Peru: flety z kości, ceramiki, trzciny czy bambusa, z drewna, drążone („flet miłości” Indian równin Ameryki Północnej) lub toczone (europejskie flety proste) służące, jak deklarują artyści: „do uwodzenia żywych i do komunikacji z duchami”…
Muzycy cytują także Fransa Brüggena (tak lubiącego prowokacje!): „Bądź przede wszystkim zwierzęciem oddechu”. Ten program pozwala przyjrzeć się pierwotnej mocy muzyki tworzonej właśnie przez oddech i pradawny rytm, które mogą prowadzić zarówno do transu i medytacji, jak i ku radości i dzieleniu się chwilą pełną muzycznego porozumienia.
W programie Los pasos perdidos, który zabrzmi w późnonocnym pasmie Dormitio, obok europejskich utworów z XIII i XIV wieku oraz południowo- i północnoamerykańskich melodii tradycyjnych znajdą się także m.in. Hymn do wiatru improwizowany na kopii prehistorycznego, datowanego na 20 000 lat p.n.e. fletu z kości sępa odnalezionym w Isturitz w kraju Basków oraz Hymn do słońca zaprezentowany w formie rytualnego tańca do muzyki improwizowanej na fletni Pana wykonanej z piór kondora.
Całość zakończą improwizacje na rozmaite instrumenty cywilizacji prekolumbijskiej, w tym pamiątki dawnych kultur dzisiejszej Zatoki Meksykańskiej: mały flet aztecki, okaryny i potrójny flet w kształcie węża, a także pochodzące z terenów dzisiejszego Peru ceramiczne instrumenty quena Chincha (prosty flet kultury Chincha) oraz antara Nazca, rodzaj fletni Pana związany z kulturą Nazca czy służące do wydobywania dźwięków wazy kultury Vicús.
Czas trwania: 75 min.
INFORMACJE O DOSTĘPNOŚCI:
Koncert z miejscami siedzącymi nienumerowanymi. Miejsce koncertu jest dostępne dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Wejście od ulicy Stolarskiej. Wewnątrz, z korytarza, trzeba zejść 4 stopnie w dół.
Koncertowe, delikatne oświetlenie miejsca. Koncert w pełni akustyczny, bez wykorzystania systemów nagłośnieniowych (co za tym idzie – brak pętli indukcyjnej dla osób słabosłyszących).
Istnieje możliwość asysty dla osób z niepełnosprawnością wzroku*.
Zakup biletów na to wydarzenie jest równoznaczne z zapoznaniem się z postanowieniami Regulaminu Organizatora wydarzenia.
