
Diabeł, krat, trupibut i inni. Spotkanie z Andrusem Kivirähkiem
Spotkanie z Andrusem Kivirähkiem
Prowadzenie: Anna Michalczuk-Podlecki
W estońskim folklorze diabeł nazywany był różnymi przydomkami, np. Stary Piekielnik, Stary Złośnik, a nawet Stary Kawaler. Jak widać, tym, co łączyło wszystkie jego emanacje, była starość. Kraty to istoty, które ludzie tworzyli z niepotrzebnych przedmiotów, by tchnąć w nie dusze wykupione od diabła i uczynić z nich domowych pomocników.
Zaś trupibutem nazywano upiora – potężnego i strasznego; tak strasznego, że każdy, kto go zobaczył, padał trupem. Ta osobliwa trójca pojawia się – obok innych bohaterek i bohaterów – w powieści Andrusa Kivirähka Listopadowe porzeczki.
Z autorem porozmawiamy o znaczeniu folkloru dla współczesnej literatury, o wpływie bajek i baśni na naszą zbiorową wyobraźnię, a także o różnicy między realnym a wyobrażonym, o ile takowa w ogóle istnieje.
WAŻNE INFORMACJE!
Pobranie darmowej wejściówki daje pierwszeństwo wstępu na udział w wydarzeniu w ramach Festivalu Conrada.
Osoby zainteresowane, które nie posiadają wejściówki będą mogły zająć wolne miejsca 3 minuty przed rozpoczęciem wydarzenia.
Jeżeli wiesz, że nie wykorzystasz wejściówki, prosimy o kontakt mailowy: kontakt@kbfbilety.krakow.pl - zwrócimy ją do systemu by pozostali zainteresowani mogli z niej skorzystać.