Wiele mówi się dzisiaj o sztucznej inteligencji, ale trwającej rewolucji technologicznej nie byłoby, gdyby nie wynalazek druku. Mało kto wie też, kiedy pierwsze prasy drukarskie przywędrowały z Norymbergi na wschód – i jak bardzo zmieniły kulturę ówczesnej Polski. Dokładnie 550 lat temu w krakowskim warsztacie bawarskiego drukarza Kaspra Straubego został wydrukowany astronomiczno-astrologiczny kalendarz ścienny – Almanach Cracoviense ad annum 1474. Wydarzenie to zapoczątkowało historię tzw. „czarnej sztuki” w Polsce. Renesansowy Kraków stał się prawdziwą wydawniczą potęgą – powstały tu nie tylko pierwsze na świecie druki po polsku, ale też alfabetem hebrajskim czy cyrylicą. Wiele z nich przetrwało w zbiorach bibliotek uniwersyteckich czy klasztornych, ale jeszcze więcej bezpowrotnie przepadło.

Tadeusz Grajpel od kilkudziesięciu lat zajmuje się badaniem dziejów drukarstwa w Polsce, w tym szczególnie w Krakowie - Mieście Literatury UNESCO. W rodzinnym Końskiem (woj. Świętokrzyskie) założył autorską Pracownię Badań i Edukacji Historycznej, a podczas niezliczonych warsztatów i prelekcji w muzeach i na plenerowych imprezach historycznych dzieli się swoją pasją z dziećmi, młodzieżą szkolną i dorosłymi. W zbiorach prowadzącego znajdują się unikatowe, autorskie reprodukcje drzeworytów ilustrujących wydawane przed wiekami księgi.

Podczas warsztatów w Pałacu Potockich uczestnicy poznają dzieje druku w Krakowie i przygotują własne odbitki drzeworytów na papierze czerpanym. Pan Tadeusz to wytrawny gawędziarz, którego opowieści wciągają bez względu na wiek – koniecznie weźcie ze sobą najmłodszych! Złożycie własne imię przy użyciu tradycyjnych kaszt drukarskich, chętni otrzymają także pamiątkowy dyplom z odbitką wybranego drzeworytu.

Organizatorami wydarzenia są: Wydział Kultury Urzędu Miasta Krakowa, KBF:, KMLU oraz Pałac Potockich.