Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia czytelni w Aptece Designu (pn. i śr. 12.00-16.00, wt., cz., pt. 9.00-13.00).
Wernisaż wystawy „Orbis Tertius. Drawings of the Unseen Landscapes of Mars”
„Planeta Mars jest, po Ziemi i Księżycu, trzecim najbardziej znanym, najczęściej badanym i najdokładniej mapowanym światem przez ludzkość”. Siedem prac prezentowanych na wystawie to rezultat instalacji poświęconej kartografii planety Mars i czasochłonnemu przesyłowi danych z powierzchni Marsa. Dlaczego o tym opowiadamy i jaką historię przedstawiają prace Benjamina Vedrenna, który skupia się na wizualizacji danych i bada związki człowieka z maszynami i algorytmami?
Mało prawdopodobne jest to, że ktoś z nas postawi stopę na Marsie. Ale tak jak podróżujemy w niezbadane zakątki Ziemi palcem po mapie, tak wystawa „Orbis Tertius. Drawings of the Unseen Landscapes of Mars” pozwala nam na eksplorację powierzchni nieznanego świata, jakbyśmy na niej stali. Krajobrazy generatywne zostały narysowane przez maszynę, która wyposażona w ołówek i unikalny algorytm, stworzyła je na podstawie przesyłanych rzeczywistych danych topograficznych zarejestrowanych przez NASA na orbicie marsjańskiej. Dziesiątki tysięcy linii na arkuszach papieru, odsłaniają każdy najmniejszy szczegół rozległych krajobrazów czerwonej planety: klifów, skał i głazów, tworzących kratery i ogromne pasma górskie.
Siedem grafik powstało w ciągu czterech dni wystawy SPACE/S podczas Festiwalu Sztuki Cyfrowej Patchlab 2023, na której prezentowana była instalacja „Orbis Tertius”.
autor prac: Benjamin Vedrenne _FR
kurator: Elwira Wojtunik-Láng
Organizator wystawy: Fundacja Photon i KBF