Loading...
Przejdź do treści
99
ODWOŁANE! Vitrospekcja. Spotkania z witrażami w Krakowie - spotkanie III

ODWOŁANE! Vitrospekcja. Spotkania z witrażami w Krakowie - spotkanie III

Spotkanie odwołane z przyczyn niezależnych od organizatora.

Kraków poszczycić się może niezwykle bogatym zasobem dzieł witrażownictwa, będąc jednocześnie siedzibą licznych firm specjalizujących się w tej dziedzinie. Nie bez przyczyny nazwano go niegdyś „witrażową mekką”. Cykl wykładów „Vitrospekcja” ma za zadanie – poprzez spotkania z historykami sztuki, konserwatorami zabytków oraz fotografami zajmującymi się zawodowo witrażami – przybliżyć szerszej publiczności tę na pozór hermetyczną, a zarazem tak fascynującą gałąź sztuki.

06.12.2023 - odbędzie się spotkanie 3 z cyklu "Vitrospekcja".
Podczas tego spotkania, Wojciech Bałus opowie średniowiecznych witrażach kościoła Franciszkanów.

Pobranie wejściówek na to wydarzenie jest równoznaczne z zapoznaniem się z postanowieniami Regulaminu Organizatora wydarzenia.
06 grudnia 2023, godz. 18:00

W krakowskim kościele Franciszkanów znajduje się unikatowy zespół siedmiu witraży projektu Stanisława Wyspiańskiego oraz trzy przeszklenia autorstwa Tadeusza Popiela. Tematem odczytu będzie historia powstania zespołu, jego miejsce w sztuce Europy i Młodej Polski oraz niezwykłości w ujęciu poszczególnych tematów (szczególnie św. Franciszka i Boga ojca), zdradzające niezwykły talent Wyspiańskiego. Zwrócona zostanie uwaga na sposób oddania świata natury oraz na wymowę motywów kwiatowych, postaci Boga Ojca i świętych w programie ideowym dekoracji świątyni, jaką zaproponował Wyspiański. 

Wybierz bilety

Twój koszyk