Loading...
Przejdź do treści
99
FMF 2024

Traces of Memory

30-lecie Listy Schindlera – 70. urodziny Elliota Goldenthala

Program koncertu Traces of Memory czerpie z kultury Polski i Stanów Zjednoczonych, w tym z łączącej oba kraje tradycji żydowskiej. Inspiracją są dwa jubileusze: 30-lecie polskiej premiery Listy Schindlera z niezapomnianą muzyką Johna Williamsa oraz 70. urodziny zdobywcy Oscara Elliota Goldenthala. Usłyszymy także utwory Krzysztofa Pendereckiego, Antoniego Komasy-Łazarkiewicza i kultowego zespołu Kroke. Koncert organizujemy wspólnie z Filharmonią Krakowską oraz ze świętującym swoje 50-lecie Konsulatem USA w Krakowie.

Punktem wyjścia dla pierwszej części koncertu jest 30-lecie Listy Schindlera w reżyserii Stevena Spielberga. Film opowiadający historię przedsiębiorcy, który uratował przed zagrożeniem ze strony III Rzeszy Niemieckiej ponad tysiąc Żydów, nadal porusza i stawia przed nami uniwersalne pytania. Ogromną rolę w dziele filmowym odgrywa ścieżka dźwiękowa Johna Williamsa. Kompozytor czerpał z dziedzictwa Żydów aszkenazyjskich, przetwarzając je przez własną, unikalną wrażliwość. Solowe partie muzyczne, w oryginale wykonywane przez Itzhaka Perlmana, powierzyliśmy jednej z najważniejszych i najczęściej nagradzanych polskich skrzypaczek: Agacie Szymczewskiej.

Zakup biletów na to wydarzenie jest równoznaczne z zapoznaniem się z postanowieniami Regulaminu Organizatora wydarzenia.

Zakup biletów na platformie KBF: BILETY, EVENTIM oraz w aplikacji KBF: PLUS 

22 maja 2024, godz. 18:00
Filharmonia Krakowska / Zwierzyniecka 1, 31-103 Kraków
140 zł, 120 zł

Obok suity z Listy Schindlera wysłuchamy występu zespołu Kroke, który również świętuje 30-lecie. W latach 90. jego członkowie byli prawdziwymi pionierami odkrywającymi zapomnianą tradycję klezmerską Krakowa. Talentem muzyków zachwycił się sam Steven Spielberg, który zaprosił ich na uroczystość zorganizowaną dla ocalałych z listy Oskara Schindlera. Był to przełomowy moment w historii zespołu, który z czasem nawiązał współpracę między innymi z Peterem Gabrielem, stale eksplorując różnorodne brzmienia.

Problem wojny w Europie nie należy wyłącznie do przeszłości, dlatego w programie znajdzie się też suita Antoniego Komasy-Łazarkiewicza napisana do filmu Skąd dokąd. Polsko-francusko-ukraiński dokument w reżyserii Macieja Hameli opowiada o pierwszych dniach pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę i losach milionów uchodźców. Inspiracją dla kompozytora była poezja Liny Kostenko, którą odkrył, przygotowując utwór do wydarzenia Composers4Ukraine z 2022 roku.

Elliot Goldenthal z niezwykłą III Symfonią! 

Druga część koncertu to celebracja 70. urodzin Elliota Goldenthala. Amerykanin o żydowskich korzeniach należy do najbardziej cenionych kompozytorów świata – otrzymał między innymi Oscara, Złoty Glob i World Soundtrack Award. Z udziałem kompozytora wykonana zostanie jego III Symfonia, napisana do wierszy Barbary Sadowskiej stanowiących swego rodzaju notatki z okresu stanu wojennego w Polsce, kiedy komunistyczny reżim starał się powstrzymać proces demokratyzacji. Goszczący już wcześniej na FMF Goldenthal nawiązał serdeczną przyjaźń z Krzysztofem Pendereckim. Aby zwrócić uwagę na twórczy dialog prowadzony przez wybitnych kompozytorów, do programu dodaliśmy Ciaccona in memoria del Giovanni Paolo II.

Uroczysty koncert, wykonany przez znakomitą Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej pod batutą Alexandra Humali, podkreślać ma przyjaźń amerykańsko-polską, niosąc przesłanie o wartości pokoju i wspólnych działań na rzecz bezpieczeństwa.

Program:

I część
The Best of Kroke
Antoni Komasa-Łazarkiewcz – Skrzydła z filmu dokumentalnego Skąd dokąd
John Williams – Three Pieces from „Schindler's List”
I. Theme from Schindler’s List
II. Jewish Town (Krakow Ghetto – Winter '41)
III. Remembrances

II część
Krzysztof Penderecki – Ciaccona in memoriam Giovanni Paolo II
Elliot Goldenthal – III Symfonia

I. Mam na imię…
II. We mnie
III. Boża krówka rakowiecka
IV. Sen
V. Pazurki

Wykonawcy:
Agata Szymczewska – skrzypce
Natalia Rubiś – sopran
Mary Komasa – sopran
Kroke
Orkiestra Filharmonii Krakowskiej
Alexander Humala – dyrygent

Goście specjalni:
Elliot Goldenthal
Antoni Komasa-Łazarkiewicz
Julie Taymor

Współorganizatorem koncertu jest Filharmonia Krakowska.
Zadanie publiczne jest finansowane ze środków Miasta Krakowa.

Wybierz bilety

Twój koszyk