Nominowani i nominowane:
- Urszula Honek za tom Poltergeist, Wydawnictwo Warstwy, Wrocław 2024, Poltergeist to portret żałoby i braku, którego rewersem jest nieustająca obecność, to kronika życia w cieniu tragedii. W życiu tym zaciera się granica pomiędzy wspomnieniami, wyobraźnią i realnością.
- Stanisław Kalina Jaglarz za tom zajęczy żar, Wydawnictwo Warstwy, Wrocław 2024, zajęczy żar to jednocześnie pieśń miłosna, pieśń pochwalna i tren. Akcja dzieje się w lesie, na łące, pod ziemią, a głównym bohaterem jest natura. Poetycka fraza pokrywa tu wszystko – pestki, ptaki, błoto czy świerszcze – i zostaje w czytelniku na dobre.
- Ola Lewandowska za tom Jesteśmy pierwszą ciemnością tego lata, Biuro Literackie, Kołobrzeg 2024. Debiutantka z zadziornym bezwstydem przywołuje krindżowe girls myths: bujamy się więc do lamentów Lany Del Rey czy Nicka Cave’a, odtwarzamy ścieżki smutnych dziewczyn z Przekleństw niewinności, dajemy się skusić na pikniki pod wiszącymi skałami, zaliczamy nocki w białej satynie, ochoczo leziemy w ten trip. Na osiedlu to one, typiarki z trzepaka, sprawują władzę patrzenia (male gaze ma tu bana), burzą krew, głodne poławiają i polują, zaciągają się po bezdech i przyciągają: na frajdę, na zgubę, na wiersz.
- Antonina Tosiek za tom Żertwy, Biuro Literackie, Kołobrzeg 2024. Antonina Tosiek rozpisuje na wiersze całe spektrum trosk: od tej „na wysokości” (jak ironizuje w tytule jednego z utworów), przez różne poziomy systemów opiekuńczych oraz sploty niepokojów ekonomicznych, społecznych i politycznych, po konkretne czynności pielęgnacyjne cierpliwie spełniane „na niskości”, tam, gdzie zawodzi fizjologia, niedomaga ciało, wkrada się śmierć.
- Joanna Żabnicka za tom Dobre sąsiedztwo, Wydawnictwo WBPiCAK, Poznań 2024. Wiersze te, choć zrazu subtelne i jasne, tu i ówdzie ciemnieją. Sporo w nich drobiazgów codzienności: jedzenia, rytuałów życia, podpatrywania i opatrywania ran. Dobre sąsiedztwo wymaga woli współistnienia w zbiorowości, jednak to, co międzyludzkie, nigdy nie przestaje być jednostkowe.

Spotkanie z nominowanymi do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej
Spotkanie z nominowanymi do trzynastej edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Wyboru nominowanych dokonała kapituła nagrody w składzie: Andrea Ceccherelli (Włochy), Đurđica Čilić (Chorwacja), Paweł Mackiewicz (Polska), Anna Marchewka (Polska), Magdalena Rabizo-Birek (Polska), Elżbieta Winiecka (Polska), Jurij Zawadski (Ukraina). Rozmowę poprowadzi Sonia Nowacka.
Partner wydarzenia: Fundacja im. Wisławy Szymborskiej
Pobranie wejściówek na to wydarzenie jest równoznaczne z zapoznaniem się z postanowieniami Regulaminu Organizatora wydarzenia.
Organizator: KBF
29 czerwca 2025, godz. 18:00
Willa Decjusza / ul. 28 Lipca 1943 17a 30-233 Kraków