Claude Cahun. Formy oporu
Wystawa: 19.10–14.11.2025
Wernisaż: 19.10.2025, godz. 17.00
Galeria Domu Norymberskiego, ul. Skałeczna 2, Kraków
Artystki: Elena Louise Bastert Feuerhake, Aleksandra Młynarczyk-Gemza, Joanna Krawczyk, Kolektyw Øleg&Kaśka, Sarah Pucill, Liliana Zeic
Kuratorki: Renata Kopyto, Iwona Demko
Program towarzyszący:
2.11.2025, godz. 17.00 – oprowadzanie kuratorskie
12.11.2025, godz. 18.00, Pałac Potockich – spotkanie z Kat Lawinią Gorską, autorką książki Claude Cahun. Poesie des Objekts
Claude Cahun (1894–1954), francuska artystka i pisarka, była jedną z najbardziej oryginalnych postaci XX wieku. Znana z autoportretów i działań artystycznych kwestionujących płeć, tożsamość i normy społeczne, łączyła sztukę z politycznym zaangażowaniem. Wraz z partnerką Suzanne Malherbe prowadziła działalność antynazistowską na okupowanej wyspie Jersey, tworząc ulotki i plakaty pod pseudonimem „Żołnierz bez imienia”.
Cahun była związana z ruchem surrealistycznym, ale pozostawała wobec niego krytyczna. Jej twórczość – od literackich eksperymentów po fotograficzne autoinscenizacje i efemeryczne obiekty – stanowiła formę oporu wobec opresyjnych struktur płci, władzy i sztuki.
Dziś postrzegana jest jako prekursorka feminizmu, queeru i sztuki zaangażowanej. Jej dziedzictwo, długo zapomniane, ponownie odkryte w latach 90., inspiruje współczesnych artystów, projektantów i badaczy.
Wystawa Formy oporu w Galerii Domu Norymberskiego ukazuje dialog współczesnych twórczyń z postawą i dorobkiem Claude Cahun – artystki, dla której sztuka była nie tylko ekspresją, ale i aktem odwagi.

Spotkanie z Kat Lawinią Gorską, autorką książki: "Claude Cahun. Poesie des Objekts"
Spotkanie z Kat Lawinią Gorską, autorką książki: "Claude Cahun. Poesie des Objekts"
Rozmowa na temat tworczości artystycznej i pisarskiej Claude Cahun, jako wydarzenie towarzyszące wystawie o Claude Cahun. Formy Oporu mające miejsce w Domu Norymberskim, w ramach Festiwalu Conrada (spotkanie w ramach Conrada po godzinach).
Gość: Kat Lawinia Gorska
Prowadzenie: Renata Kopyto
Pobranie wejściówek na to wydarzenie jest równoznaczne z zapoznaniem się z postanowieniami Regulaminu Organizatora wydarzenia.
Organizator: Dom Norymberski w Krakowie
12 listopada 2025, godz. 18:00

.jpg )
