Marginesy filozofii zamieszkiwane są przez nie-ludzkie i nie-zwierzęce istoty – w tym rośliny. Podczas gdy współczesna filozofia raczej wystrzega się ontologicznego i etycznego namysłu nad roślinnym życiem, Michael Marder stawia je na pierwszym planie dokonującej się obecnie dekonstrukcji metafizyki. Autor wskazuje wybrane aspekty istnienia i zachowania roślinnych organizmów oraz roślinnego dziedzictwa ludzkiej myśli. Dowodzi, że rośliny są w stanie oprzeć się totalizującej logice i wyjść poza ciasne granice instrumentalizacji. Rekonstruując życie roślin „po metafizyce”, Marder skupia się na ich wyjątkowej czasowości, wolności oraz materialnej wiedzy i mądrości. W jego ujęciu „myślenie roślin” to zarówno niekognitywny, nieideacyjny i nieobrazowy tryb myślenia właściwy roślinom, jak i proces sprowadzania ludzkiej myśli z powrotem do jej korzeni i uroślinniania jej.
Michael Marder: Nie chcąc myśleć o logice roślinnego życia – poza jego biochemicznymi, komórkowymi czy mikromolekularnymi procesami i układami ekologicznymi – filozofowie z łatwością założyli, że w szerokich ewolucyjnych ramach odniesienia istnienie roślin jest słabiej rozwinięte lub mniej zróżnicowane niż istnienie ich zwierzęcych czy ludzkich odpowiedników i że w związku z tym byty roślinne bezwarunkowo udostępniają się nieograniczonemu użyciu i eksploatacji. Tego rodzaju stłumienie najbardziej podstawowego pytania o rośliny legło u podstaw ich etycznego zaniedbania. Choć – podobnie jak my – są one istotami żywymi, nie potrafimy wychwycić w nich nawet najmniejszych podobieństw z naszym życiem.
Michael Marder jest profesorem na Uniwersytecie Kraju Basków. Jego badani obejmują filozofię
środowiskową, myśl ekologiczną, teorię polityczną oraz fenomenologię.
Spotkanie promocyjne wokół książki Michaela Mardera "Myślenie roślin. Filozofia wegetacji": Łukasz Kraj, Patryk Szaj
Zapraszamy na spotkanie promocyjne wokół książki Michaela Mardera "Myślenie roślin. Filozofia wegetacji", czyli kolejnego tomu serii Humanistyka Środowiskowa (wydawnictwo słowo/obraz terytoria). Spotkanie odbędzie się 16 stycznia o godz. 18:00 w księgarni Compare Bookstore (Rynek Główny 20, Kraków). Jego uczestnikami będą Łukasz Kraj (tłumacz książki) i Patryk Szaj (redaktor naukowy serii Humanistyka Środowiskowa).
Pobranie wejściówek na to wydarzenie jest równoznaczne z zapoznaniem się z postanowieniami Regulaminu Organizatora wydarzenia.
16 stycznia 2025, godz. 18:00
Księgarnia Compare Bookstore / Rynek Główny 20, 31-008 Kraków