Kolejna Interakcja ma wymiar międzypokoleniowy. To koncert premierowych kompozycji nestora polskiej awangardy Zygmunta Krauzego i nawiązującego do niej twórczo Pawła Malinowskiego. W muzyce współczesnej, która jest lustrem rzeczywistości, będziemy szukać odpowiedzi na frapujące nas pytania.
Podczas Interakcji szukamy zgody, próbujemy zrozumieć, co nas łączy, a co dzieli, skąd idziemy i dokąd zmierzamy. Idealnym pretekstem do zadania tych pytań może być międzypokoleniowe spotkanie, które urzeczywistni się za sprawą Spółdzielni Muzycznej. Zygmunt Krauze i Paweł Malinowski nawiążą swoisty dialog – w premierowych utworach zaprezentują inne spojrzenia na tę samą rzeczywistość .
Poemat Apollinaire’a Zygmunta Krauzegoporusza wciąż aktualny temat wolności wypowiedzi. Francuski poeta Guillaume Apollinaire w Prześlicznej rudowłosej zawarł dramatyczny apel do krytyków i rządzących o wyrozumiałość dla artystów poszukujących. W nawiązującej do tej wypowiedzi kompozycji Krauzego można usłyszeć krzyk rozpaczy w obronie wolności sztuki.
Paweł Malinowski z kolei stawia na relację z wykonawcą i miejscem. Z jednej strony odwołuje się do symboliki Krakowa, a z drugiej do obiektów sztuki awangardowej, które pomimo swoich zaskakujących form, kolorów czy kształtów wrosły w tkankę miejską i na co dzień pozostają niemal ukryte. Jego utwór jest próbą przywrócenia pamięci o Celinie Styrylskiej-Taranczewskiej, Krystynie Zgud-Strachockiej, Romanie Tarkowskim, Wincentym Kućmie, Tadeuszu Mazurku i wielu innych.
„Praca nad tym nowym utworem stanowi dla mnie doświadczenie wyjątkowe ze względu na wieloletnią przyjacielską relację z muzykami Spółdzielni Muzycznej” – mówi Malinowski. „W pewnym momencie zdałem sobie sprawę, że to właśnie pozamuzyczne czynniki – wzajemne zaufanie i otwartość pomiędzy kompozytorem i wykonawcami – najmocniej wpływają na dźwiękowy rezultat takiej współpracy. Wówczas lepiej rozumiemy własne potrzeby i możemy realizować nawet najbardziej szalone muzyczne myśli”.