Loading...
Przejdź do treści
99
Rodziewiczówna

„Rodziewicz-ówna. Gorąca dusza” – spotkanie z Emilią Padoł

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z autorką Emilią Padoł wokół biografii Marii Rodziewiczówny Rodziewicz-ówna. Gorąca dusza (Wydawnictwo Literackie), które poprowadzi Łukasz Wojtusik.

O książce:
Pełne sprzeczności oblicze Marii Rodziewiczówny i dotąd nieopowiedziana historia. Żarliwa katoliczka, surowa konserwatystka, patriotka tworząca romansowe fabuły i pisząca „ku pokrzepieniu serc”, ale też osoba nieheteronormatywna, buntująca się przeciwko powszechnym oczekiwaniom, społecznica. Kim była autorka słynnych powieści Lato leśnych ludzi czy Między ustami a brzegiem pucharu?Podpisywała się Rodziewicz, w życiu literackim istniała jako Rodziewiczówna. Emancypantka gustująca w męskich fasonach koszul i surdutach, z włosami zawsze obciętymi na krótko. Swoje długie życie dzieliła pomiędzy Warszawę a kresowy majątek w Hruszowie, nieustannie manifestując wielki zapał, gorączkową energię i niegasnący optymizm. Mimo dominujących negatywnych recenzji ze strony krytyków, przez ponad sto lat zaczytywano się w jej powieściach. W życiu prywatnym związana z kobietami, prawdziwy spokój odnajdywała wśród poleskich torfowisk i rzecznych rozlewisk. 

Maria Rodziewiczówna fascynuje zdumiewającymi sprzecznościami, rozsadza schematy. Jej życiorys wpisuje się w dyskusje na temat osób LGBT+, ekspresji płciowej, tożsamości narodowej, relacji polsko-żydowskich i polsko-białoruskich, antysemityzmu, klasowości i kolonializmu. 
Rodziewicz-ówna to również porywająca opowieść o Kresach, o życiu rozpiętym między powstaniem styczniowym a warszawskim, o życiu, w którym odbija się nasza zagmatwana, często bolesna historia.

O autorce:
Emilia Padoł (ur. 1985) – absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dziennikarka, autorka wielu rozmów z najważniejszymi postaciami polskiej kultury. Finalistka nagrody Grand Press za 2020 rok w kategorii wywiad. Laureatka i wielokrotnie nominowana do Nagrody Dziennikarzy Małopolski – także w kategorii wywiad.
Autorka czterech publikacji na temat rozrywki i życia kulturalnego w PRL-u, współtwórczyni książki Instrukcja obsługi przyszłości. Autorka scenariusza do filmu Światy literackie: Magdalena Tulli.
Urodziła się w Tarnowskich Górach, mieszkała w Krakowie, a teraz w Warszawie. 

Wejściówki będą dostępne do pobrania w czwartek 16 marca od godziny 12:00.

Organizator: KBF
30 marca 2023, godz. 18:00
Przed spotkaniem prosimy o pobranie bezpłatnych wejściówek –osobno na każdy z bloków danego dnia.
Liczba miejsc na wydarzenie jest ograniczona. W przypadku, Jeżeli nie możesz wziąć udziału w wydarzeniu, prosimy o taką informację na adres kontakt@kbfbilety.krakow.pl– zwrócimy wtedy Twoją wejściówkę w systemie i trafi ona w czyjeś szczęśliwe ręce!
Ważne! Wejściówki tracą swoja ważność w momencie rozpoczęcia wydarzenia, oznacza to, iż wszystkie wolne miejsca zostaną zajęte przez osoby bez wejściówek.

Wybierz bilety

Twój koszyk