
Projektowanie przestrzeni dla innowacji
Rozmowa Caroliny Pietyry z Michałem Sikorskim z pracowni architektonicznej TŁO. Gdy mówimy o projektowanie przestrzeni dla innowacji, to często przed oczami stają nam nowoczesne, technologicznie zaawansowane miejsca. Ale w innowacji nie o to chodzi. To przede wszystkim projektowanie warunków sprzyjających innemu myśleniu – otwartemu, krytycznemu, nieoczywistemu. Czy innowacja to zawsze coś nowego, czy może raczej jest to pozwolenie na myślenie inaczej, a jeśli właśnie inaczej – to jak?
Prelegenci:
Michał Sikorski jest architektem i urbanistą, założycielem warszawskiej pracowni TŁO. Po uzyskaniu dyplomu w Paryżu, przez dekadę projektował budynki i kampusy dla Belgijskiego biura XDGA. W latach 2017–2021 pełnił funkcję naczelnego architekta w Biurze Innowacji w Przestrzeni Akademickiej Uniwersytetu Warszawskiego. Był także wykładowcą na kilku uniwersytetach europejskich oraz zasiadał w Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Warszawie. W 2021 roku założył biuro projektowe TŁO. W 2023 zdobył z zespołem główną nagrodę na London Design Biennale projektem "Poetics of Necessity". W 2024 roku, projekt TŁA zdobył pierwszą nagrodę w konkursie na rozbudowę Muzeum Architektury we Wrocławiu, i zespół obecnie ten projekt realizuje.
Carolina Pietyra jest dyrektorką Krakowskiego Biura Festiwalowego. Studiowała psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz socjologię mediów i kultury popularnej w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego. Jej pola specjalizacji to zarządzanie zmianą, kultura organizacyjna, employer branding, transformacja cyfrowa, projektowanie doświadczeń użytkowników i marketing cyfrowy. Współpracowała z wieloma instytucjami i firmami, wspierając ich rozwój, m.in. z Aktan Polska, Crédit Agricole, Michelin, Capgemini, Tatrzańskim Parkiem Narodowym, Urzędem Miasta Krakowa czy Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. Humanistyczne wykształcenie sprawia, że bliskie są jej metodologie projektowania zorientowane na ludzi (Human Centered Design), które umożliwiają wypracowanie rozwiązań wnoszących realną wartość dla całych ekosystemów.