Loading...
Przejdź do treści
99
Marian Dąbrowski

Oprowadzanie I Dzień Mariana Dąbrowskiego: zwiedzanie Pałacu Prasy

W czasach największej prosperity popularny „Pałac Prasy” (zwany też niekiedy „Krążownikiem Wielopole”) stał się siedzibą dla pięciu ilustrowanych tygodników wydawanych w łącznym nakładzie 200 tys. egzemplarzy, a pamiątkowe zdjęcia robione na tarasie Pałacu były obowiązkowym punktem zwiedzania Krakowa dla różnych osobistości świata kultury i polityki. Budynek pełnił funkcje siedziby dla redakcji gazet jeszcze przez wiele lat po wojnie, by wymienić chociażby „Dziennik Polski”, który korzystał z pomieszczeń Pałacu aż do 2011 r. Z okazji uroczystości upamiętnienia Mariana Dąbrowskiego pod Pałacem Prasy zapraszamy na oprowadzanie po tym niezwykłym budynku.
Oprowadzanie poprowadzi Michał Wiśniewski – historyk architektury, współtwórca Instytutu Architektury i Krakowskiego Szlaku Modernizmu.
Książkowa wersja tego wirtualnego przewodnika ukazała się w 2023 r. pod nazwą „Modernizm – socrealizm – socmodernizm – postmodernizm. Przewodnik po architekturze Krakowa XX wieku”.
Oprowadzanie będzie rzadką okazją do poznania historii budynku, zobaczenia okazałego hallu czy wizyty na niedostępnym na co dzień tarasie obiektu.

Zwiedzanie rozpocznie się pod Pałacem Prasy. Czas zwiedzania to ok. 30-40 minut.
Na trasie zwiedzania będą znajdować się schody; część trasy (wejście na taras) jest nieprzystosowana dla osób z niepełnosprawnościami. W związku z wejściem na taras prosimy o założenie wygodnych butów i ubranie się odpowiednio do warunków pogodowych.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, natomaist obowiązują na wydarzenie wejściówki, które będą dostępne do pobrania w wersji elektronicznej na stronie KBF:BILETY od środy 13 września od godziny 10:00.

Pobranie wejściówek na to wydarzenie jest równoznaczne z zapoznaniem się z postanowieniami Regulaminu Organizatora wydarzenia.
Organizator: KBF
27 września 2023, godz. 16:15
Pałac Prasy / Wielopole 1, 31-072 Kraków

Pałac Prasy - ten modernistyczny, trzypiętrowy pałac u rogu ulic Wielopole i Starowiślnej ozdobiony z trzech stron charakterystycznymi półkolumnami kojarzy prawie każdy krakowianin. Wybudowany w latach 1920-1922 wg projektu Tadeusza Stryjeńskiego i Jerzego Struszkiewicza jako pierwszy wielkomiejski dom handlowy, stał się jednym z symboli dynamicznie rozwijającego się Krakowa okresu międzywojnia. W połowie lat 20. Bazar Polski – bo tak oryginalnie nazywał się ten budynek – odkupił koncern wydawniczy „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” kierowany z rozmachem przez Mariana Dąbrowskiego (1878-1958).

Zwiedzanie towarzyszy uroczystości upamiętnienia Mariana Dąbrowskiego 27 września. Tego dnia – w rocznicę urodzin i śmierci Dąbrowskiego – jego imieniem zostanie nazwany niewielki platan rosnący pod Pałacem Prasy. Na oficjalną uroczystość zapraszamy o godz. 16.00.
Tego samego dnia o 18.00 zapraszamy też na spotkanie o Marianie Dąbrowskim w Pałacu Potockich.
O twórcy „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” porozmawiają Magdalena Idem, prof. Piotr Borowiec, Adam Radzikowski i Marcin Wilk. 

Wybierz bilety

Twój koszyk